Gra w leczenie
Popularne gry komputerowe mogą zapewnić skuteczne leczenie wielu fobii takich jak lęk wysokości, strach przed lataniem, klaustrofobia czy lęk przed niektórymi zwierzętami - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na badania kanadyjskich ekspertów.
W podobny sposób można pomóc chorym na schizofrenię, a także poradzić sobie z nieśmiałością, utrudniającą nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.
"W idealnych warunkach leczenie fobii powinno polegać na wielokrotnym, coraz intensywniejszym, ale bezpiecznym kontakcie osoby z przedmiotem lęku. Po wielokrotnych, kontrolowanych kontaktach ze źródłem lęku osoba poddana terapii przestaje się ich obawiać" - tłumaczą specjaliści kanadyjskiego Uniwersytetu Quebec.
Ciekawe, że zamiast po skomplikowaną, kosztującą kilkadziesiąt tysięcy dolarów aparaturę elektroniczną, kanadyjski zespół sięgnął po... gry komputerowe. Wykorzystano przy tym możliwość dodawania własnych poziomów i przeciwników, na przykład zamiast wrogich żołnierzy - pająki.
Rezultaty były na tyle zachęcające, że terapię grami naukowcy chcą wykorzystać szerzej. Skuteczność terapii i niski koszt sprzętu oraz oprogramowania wykorzystanego do testów rzeczywistości wirtualnej jest na tyle atrakcyjny, że warto przejść do etapu klinicznego - twierdzą Kanadyjczycy.
W bardzo podobny sposób naukowcy z University College London chcą pomagać osobom chorobliwie nieśmiałym. Tyle tylko, że do przezwyciężania lęku wykorzystują specjalnie stworzony świat, a nie gry komputerowe. Dlatego proponują terapię - trening w rzeczywistości wirtualnej. Prowadzone doświadczenia obejmują m.in. przemówienia przed wirtualną publicznością oraz nawiązywanie kontaktów.
Wirtualna rzeczywistość jest także wykorzystywana jako pomoc w terapii schizofreników. (jask)
Więcej: rel="nofollow">Rzeczpospolita - Gra w leczenieRzeczpospolita - Gra w leczenie