Trwa ładowanie...
d3u6lok
04-05-2005 09:40

Gorsze, bo polskie?

Produkty sprzedawane w Polsce są gorszej jakości niż towary tej samej marki w sklepach na zachodzie Europy, pisze "Dziennik Łódzki" powołując się na inspektorów handlowych.

d3u6lok
d3u6lok

Proszek gorzej pierze, piwo nie jest tak samo smaczne, papierosom brakuje aromatu. Normy unijne, które obowiązują nas od roku, pozwalają pompować w wędliny więcej wody niż przedtem... Odkąd weszliśmy do Unii, pogorszyła się jakość naszych wędlin - mówi, chcąca zachować anonimowość, pracownica inspekcji handlowej.

Polskie przepisy pozwalały, by w kilogramie wędliny było trzykrotnie mniej fosforanów niż dopuszczają teraz normy unijne. A przecież im więcej fosforanów, tym więcej wody można wpompować w wędlinę - mówi. Zatrzymują one wodę tak, że nie widać rozwarstwienia mięsa.

Żeby towar sprzedał się w Polsce, musi mieć cenę odpowiednią dla polskiej kieszeni, a to często przekłada się na jakość, podkreśla Bogdan Pietrzak, rzecznik Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej. Dlatego na przykład w proszkach do prania jest mniej poprawiających jego działanie piorących granulek i Polak wyjmuje z pralki ubrania nie tak czyste, jak Niemiec czy Francuz.

Wpływ na niską cenę ma też to, że taki proszek zawiera jedynie substancje piorące. Zmiękczacz i odrdzewiacz do pralki na ogół kupujemy oddzielnie. W bogatszych krajach przeważnie są one już w składzie proszku - mówią inspektorzy.

d3u6lok

- Coś za coś, ocenia Pietrzak. Papierosy są zrobione z domieszką rodzimego tytoniu, a nie w całości z oryginalnego wprost z Wirginii, ale za to polscy rolnicy mają zakontraktowaną możliwość stałych dostaw. Piwo z naszych browarów odbiega jakością od duńskiego, choćby dlatego, że powstaje na bazie polskiej wody, innej, czasem gorszej. Dzięki temu, że rozlewa się je w Polsce, mamy dodatkowe miejsca pracy.

Gorsza jakość polskich produktów nie oznacza, że sa one niezdrowe czy niebezpieczne, zapewnia rzecznik GIIH. - W większości przypadków ich jakość jest zgodna z deklaracją producenta czy importera wprowadzającego dany produkt na nasz rynek.(PAP)

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj