Górski Karabach. Azerbejdżan wyzwolił 22 osady spod okupacji Armenii
Górski Karabach. Wojna pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią przybiera na sile. Azerbejdżan wyzwolił już 22 osady spod okupacji Armenii.
05.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:05
Górski Karabach. Azerbejdżan wyzwolił 22 osady
Jak poinformował aa.com.tr, siły zbrojne Azerbejdżanu w czasie trwających starć granicznych w Górnym Karabachu wyzwoliły 22 osady spod okupacji ormiańskiej. Takie informacje przekazało tureckie ministerstwo obrony. Walki w Górskim Karabachu rozpoczęły się 27 września, kiedy siły Armenii zaatakowały cywilne osady Azerbejdżanu i pozycje wojskowe w regionie.
"Według informacji pochodzących z wiarygodnych źródeł azerbejdżańskich, w ramach operacji podjętej przez Azerbejdżańskie Siły Zbrojne w celu odzyskania okupowanych terytoriów uwolniono dotychczas z okupacji 22 osady" - dodało ministerstwo obrony.
Górski Karabach. Armenia rozpoczęła ataki rakietowe
Tymczasem siły armeńskie rozpoczęły ataki rakietowe na miasta Beylagan, Barda i Tartar - przekazało Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu. Ormiańska armia zaatakowała również miasto Horadiz i okoliczne miejscowości. Przeprowadzono także atak z regionu Berd w Armenii do Ganji, drugiego co do wielkości miasta Azerbejdżanu.
Stosunki między dwoma byłymi republikami radzieckimi są napięte od 1991 roku, kiedy armeńska armia zajęła Górski Karabach, który na arenie międzynarodowej uznawany jest za terytorium Azerbejdżanu. ONZ w swoich rezolucjach i organizacje międzynarodowe żądały wycofania sił z tego terenu. W 1994 roku uzgodniono porozumienie o zawieszeniu broni. Światowe mocarstwa wezwały do natychmiastowego zawieszenia broni, ale Turcja poparła prawo Baku do samoobrony.