Górnicze emerytury bez poprawek w Senacie
Senat przyjął bez poprawek ustawę o emeryturach górniczych. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta. Za przyjęciem ustawy było 63 senatorów, przeciw 6. Dziewięciu się wstrzymało od głosu.
Ustawę uchwalił wczoraj Sejm. Przewiduje ona, że górnicy pracujący pod ziemią będą mogli przejść na ememryturę po 25 latach pracy. Z tego przywileju wyłączono górniczych działaczy związkowych i osoby nie pracujące na dole w kopalni. Jednocześnie posłowie zdecydowali o przedłużeniu o rok do 2007 roku dotychczasowych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury dla innych zawodów.
Krytycy tej ustawy w Senacie wytykali jej zwolennikom, że Sejm przyjął ją pod naciskiem protestujących górników i rozwiązuje ona jedynie problem tylko tej jednej grupy zawowodej. Dodatkowo koszty tych rozwiązań znacznie obciążą publiczne finanse. Dlatego część senatorów Bloku Senat 2001 zgłosiła wnioski o jej odrzucenie. Podobne zastrzeżenia zgłaszała przedstawicielka rządu Agnieszka Chłoń, jej zdaniem wejście w życie ustawy może oznaczać konieczność okrojenia innych wydatków.
Zgodnie z Konstytucją prezydent ma 21 dni na decyzję, czy podpisać ustawę.