PolskaGórnicy mają dziś swoje święto

Górnicy mają dziś swoje święto

Barbórka to święto górników. Obchodzone jest od IX wieku, 4 grudnia w dniu Świętej Barbary, patronki wszystkich osób pracujących pod ziemią. Ma ona także w opiece saperów, marynarzy i inne osoby wykonujące niebezpieczne zawody.

Górnicy mają dziś swoje święto
Źródło zdjęć: © WP.PL | Sławomir Kowalewski

Uroczystości barbórkowe dawniej huczne, dziś mają skromniejszy charakter. Rozpoczyna je poranna msza święta, po której następuje przemarsz orkiestr górniczych. Organizowane są akademie, spotkania, koncerty i zabawy górnicze. Tego dnia górnicy występują w charakterystycznych strojach galowych z czarnym czako z pióropuszem. Zasłużeni górnicy otrzymują nagrody i odznaczenia. W dniach poprzedzających święto organizowane są tak zwane karczmy piwne, czyli spotkania gwareckie.

Obecnie w śląskich kopalniach pracuje około110 tysięcy osób. Dane nie uwzględniają zatrudnienia zewnętrznego, to jest górników, którzy odeszli na emeryturę, po czym zatrudnili się w firmach wykonujących prace dla tychże kopalń. Jeszcze 10 lat temu w polskich kopalniach zatrudnionych było około 220 tysięcy osób.

Przedstawiciele sektora wydobywczego uważają, że górnictwo węglowe stało się ostatnio elementem gry interesów rozwiniętych państw, które szukają rynków zbytu dla nowych technologii, w tym atomowych oraz źródeł odnawialnych. W krajach bogatych wprowadza się technologię atomową lub związaną z wiatrakami, czy fotoogniwami. W Polsce 90 procent energii pochodzi z węgla i sytuacja ta szybko nie zmieni się.

Ekolodzy od dawna alarmują, że powinno się drastycznie zmniejszyć emisję CO2 i stopniowo zastępować węgiel innymi źródła energii. Apelują też o przeznaczenie odpowiednich środków na likwidację szkód górniczych. Dużą niewiadomą stanowi też perspektywa wydobycia w naszym kraju gazu łupkowego jako kolejnego źródła energii. Ta technologia jest również krytykowana jako zagrażająca środowisku naturalnemu.

Udokumentowane zasoby węgla kamiennego w Polsce wynoszą ponad 45 miliardów ton i należą do największych na świecie. Przez wiele lat Polska zajmowała miejsca w pierwszej piątce krajów o największym wydobyciu węgla kamiennego.

Problemem polskiego górnictwa jest zmniejszająca się opłacalność wydobycia węgla. Ceny tego surowca spadają na rynku międzynarodowym od połowy 2011 roku. Fachowcy przypominają, że na rynku węglowym panuje wielka konkurencja i Polska musi dostosować do tego ceny swoich surowców. W górnictwie jest jednak wiele obszarów, gdzie można podnieść efektywność i ograniczyć koszty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)