Trwa ładowanie...
d42uz19
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gorbaczow szczerze o polityce Putina wobec Ukrainy

Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow broni polityki prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy. W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" Gorbaczow stwierdził, że społeczność międzynarodowa powinna uznać Krym za część Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow
Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow (PAP/ITAR-TASS, Fot: Mikhail Fomichev)
d42uz19

W opublikowanej rozmowie były radziecki prezydent powiedział: "wiecie dobrze, ile razy krytykowałem Putina w sprawach dotyczących swobód demokratycznych. Ale nie mogę krytykować go za kwestię ukraińską".

Odnosząc się do sprawy Krymu anektowanego przez Rosję Gorbaczow ocenił: "problemu Krymu nie można było długo unikać. Zamieszkany jest on w zdecydowanej większości przez Rosjan, nie przez rusofili, jak wy mówicie, ale właśnie przez Rosjan. I to jest duża różnica".

- Błąd popełniono w momencie rozpadu ZSRR. Należało od razu precyzyjnie ustalić los Krymu. sprawy poszły inaczej, a historii nie można naprawić - oświadczył b. prezydent ZSRR na łamach rzymskiej gazety.

d42uz19

Następnie podkreślił: "dzisiaj punktem wyjścia powinno być referendum na Krymie, którego rezultaty nie pozostawiają wątpliwości, a każdy, kto był świadkiem tego głosowania, włącznie z międzynarodowymi obserwatorami, może to potwierdzić".

- Choć jest to trudne, nie pozostaje nic innego, jak przyjąć do wiadomości realną sytuację i powitać Krym we wspólnocie międzynarodowej jako część Rosji - dodał Gorbaczow.

Pytany o to, czy sankcje Zachodu wobec Moskwy rozwiążą obecne problemy, odparł: "jak można myśleć o tym, by ukarać sankcjami kraj, z którym jest się zmuszonym potem negocjować na równych prawach?".

- Czy myślicie naprawdę, że demonizowanie Rosji dobrze się przysłuży wspólnej sprawie? Pokój należy do wszystkich i możemy go uratować tylko wszyscy razem - powiedział Gorbaczow w rozmowie z włoskim dziennikiem.

d42uz19

Podziel się opinią

Share

d42uz19

d42uz19
Więcej tematów