Trwa ładowanie...
d1pavjt
31-08-2006 22:00

"Gorączka złota" zagraża kamieniom szlechtnym

Rzadkiej, białej odmianie jadeitu,
cennego kamienia szlachetnego wydobywanego z aluwialnych złóż koło
miasta Chotan na północnym zachodzie Chin, zagraża niekontrolowana
eksploatacja - twierdzi ekspert cytowany przez chińskie
media.

d1pavjt
d1pavjt

Około dwóch tysięcy ludzi wydobywających jadeit i sto razy większa liczba "poszukiwaczy jadeitu" pracuje dzień i noc w łożysku rzeki Yurungkak. W języku zamieszkujących te tereny Ujgurów Yurungkak to właśnie biały jadeit.

Władze nie robią nic, aby powstrzymać tę "gorączkę jadeitu" - twierdzi specjalista gemmolog Wang Shiqi z Uniwersytetu w Pekinie.

Chotan, przez który przebiegał słynny "jedwabny szlak", leży w muzułmańskim regionie autonomicznym Xinjiang, w południowej części Kotliny Kaszgarskiej na skraju pustyni Takla Makan. Co roku w Chotanie pozyskiwano 20-30 ton białego jadeitu.

Jadeit z Chotanu jest kamieniem najwyższej jakości - o czystej barwie i gładkim przełomie. W całej historii Chin uważany był za kamień cesarski.

d1pavjt

Jego cena rynkowa gwałtownie wzrastała w ostatnich latach i sięga już 125 dolarów za gram, co przyciąga latem, dopóki rzeka nie zamarznie, setki tysięcy poszukiwaczy z całych Chin.

Jeśli rząd nie powstrzyma tego niekontrolowanego wydobycia, w ciągu pięciu-sześciu lat zasoby się skończą - twierdzi Wang.

Handlarz jadeitem z Chotanu Zheng Shengli ocenia, że złoża wyczerpią się za trzy lata. Dodaje, że obecnie już połowa maszyn stoi, ponieważ kamieni nie ma.

Dzisiaj nie znajduje się już nigdzie wielkich brył jadeitu, nawet jeśli kopie się na głębokości 100 metrów - powiedział agencji Xinhua jeden z poszukiwaczy cennego kamienia.

Według miejscowych hydrologów niekontrolowane wydobycie zagraża również biologicznemu ekosystemowi rzeki.

d1pavjt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pavjt
Więcej tematów