Trwa ładowanie...
d2hlw29

Google Street View w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie dołączy niebawem do blisko 130 muzeów, galerii i instytucji na całym świecie, których wnętrza można oglądać dzięki funkcji Street View, takich jak Biały Dom, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d'Orsay, a w Polsce Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum udostępni również obraz "Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego" pędzla Bernarda Bellotta w gigapikselowej rozdzielczości.
Share
Google Street View w Muzeum Narodowym w Warszawie
Źródło: WawaLove.pl
d2hlw29

Zespół Google Street View przy pomocy specjalnego wózka Trolley sfotografował wnętrza Muzeum Narodowego w Warszawie. Za kilka miesięcy każdy internauta będzie mógł wziąć udział w wirtualnym spacerze zwanym Museum View i zobaczyć, jak Muzeum Narodowe w Warszawie wygląda od wewnątrz, a tym samym obejrzeć najnowszą Galerię Faras, Galerię Sztuki Średniowiecznej oraz Galerię Sztuki XIX Wieku.

Oprócz tego, jako drugie w Polsce arcydzieło sfotografowane w gigapikselowej rozdzielczości, udostępniony zostanie obraz "Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego" autorstwa Bernarda Bellotta, dzięki czemu będzie można podziwiać nawet najmniejsze pociągnięcia pędzla artysty.

Jest to dzieło włoskiego malarza, przedstawiciela weneckiego malarstwa wedutowego. Bellotto, zwany także Canalettem, zyskał pozycję nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tak uchwycony widok XVIII-wiecznej Warszawy zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy bardziej dokładny niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym.

d2hlw29

Obraz z Muzeum Narodowego będzie drugim dziełem w Polsce, po barokowym obrazie "Jutrzenka" pędzla Jana Reisnera, należącym do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który będzie dostępny w gigapikselowej rozdzielczości. Oprócz nich, aż 96 arcydzieł należących do Google Art Project można podziwiać dzięki tej technologii.

Museum View oraz gigapikselowe zdjęcie obrazu są częścią projektu Google Art Project, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute, pozwalającego na prezentowanie sztuki w Internecie.

Dzięki Trolley'owi zgromadzone zostały zdjęcia wnętrz już ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów oraz innych krytych obiektów, takich jak Biały Dom, Wieża Eiffela czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d'Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Tokio oraz wnętrz wielu innych znamienitych obiektów. Panoramy zdjęć Street View z Muzeum Narodowego w Warszawie będą gotowe za kilka miesięcy.

Na liście polskich obiektów, które już można podziwiać od wewnątrz dzięki zdjęciom Street View, znalazł się najnowocześniejszy obiekt popularyzujący naukę - Centrum Nauki Kopernik oraz zabytkowe wnętrza Zamku Książ w Wałbrzychu i Zamku w Kórniku. Natomiast pierwsze w Polsce Museum View udostępniono ostatnio z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dzięki niemu na Google Cultural Institute można spacerować po wystawie stałej 1000 lat historii Żydów polskich. Drugim muzeum, którego wnętrza staną otworem przed miłośnikami sztuki i kultury z całego świata, będzie Muzeum Narodowe w Warszawie.

d2hlw29

Podziel się opinią

Share
d2hlw29
d2hlw29
Więcej tematów