ŚwiatGolonka lepsza niż brokuły

Golonka lepsza niż brokuły

Na śniadanie biała kiełbaska z chrzanem, na obiad schabowy z zasmażką, na kolację trzy jaja na twardo z majonezem... Czy tak jedząc, można być szczupłym i zdrowym? Przez 30 lat najznakomitsi dietetycy twierdzili, że nie. Jednak najnowsze badania dr. Atkinsa mogą zmusić ich do rewizji poglądów - pisze "Gazeta Wyborcza".

Do tej pory większość ekspertów była zgodna: każda dieta oparta na mięsie, jajach i serze kosztem pieczywa, ryżu, kasz czy owoców jest - z żywieniowego punktu widzenia - czystym szaleństwem. Mimo to książki doktora Atkinsa - w których namawiał do jedzenia mięsa m.in. kosztem warzyw - sprzedawały się jak świeże bułeczki. Do dziś znalazły ponad 15 mln czytelników.

Miliony osób próbowało jego diety, a niemal każdy słyszał o kimś, kto, stosując ją, stracił "setki" kilogramów. Wyniki badań potwierdziły te pogłoski.

Okazuje się, że osoby stosujące dietę Atkinsa chudły niemal dwa razy szybciej niż grupy kontrolne na diecie niskotłuszczowej. I to bez konsekwencji dla serca czy naczyń.

Mimo pochłaniania masy tłuszczu poziom cholesterolu i trójglicerydów wcale nie rósł w dramatyczny sposób, a pod koniec eksperymentów często był lepszy niż na oficjalnie propagowanych dietach. Podobnie było z częstym u osób z nadwagą podwyższonym ciśnieniem krwi i z zapaleniem naczyń. Dieta Atkinsa na ogół łagodziła je i to niekiedy bardziej niż u osób przestrzegających innych reżimów żywieniowych.

"Gazeta Wyborcza" podkreśla, że część specjalistów mimo danych wskazujących na skuteczność diety Atkinsa pozostaje sceptykami.

Zdumieni wynikami krótkoterminowych badań, ale nie do końca przekonani eksperci postanowili poddać program doktora Atkinsa ostatecznej próbie. Przez co najmniej 2 lata 360 otyłych mężczyzn i kobiet będzie przestrzegać albo jego diety, albo standardowej (wysokowęglowodanowej i niskotłuszczowej) diety Departamentu Rolnictwa USA. Naukowcy zamierzają uzyskać odpowiedź na trzy pytania: czy dieta Atkinsa rzeczywiście pozwala schudnąć, czy wywołana przez nią utrata masy ciała jest bezpieczna dla zdrowia oraz czy ta dieta jest na dłuższą metę lepsza od innych programów dostępnych do tej pory dla osób z nadwagą.

Wyniki poznamy najwcześniej w 2005 r. Być może po raz kolejny przyjdzie nam zrewidować poglądy na to, co jest zdrową dietą. (mk)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)