Gminy w obliczu odszkodowań za wywłaszczenia
Gminy będą płacić gigantyczne rekompensaty za zarezerwowanie przez urzędników nieruchomości pod inwestycje publiczne - ostrzega "Gazeta Prawna".
17.08.2007 | aktual.: 17.08.2007 02:06
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie Rosiński przeciwko Polsce, który umożliwia właścicielom gruntów rezerwowanych przez gminy pod inwestycje, dochodzenie odszkodowań za ograniczenie możliwości korzystania z własności - wyjaśnia dziennik.
Blokowanie gruntów rozpoczęło się jeszcze w czasach PRL. Obowiązujące w tym okresie przepisy nie przewidywały odszkodowań dla właścicieli nieruchomości. Sytuacja jest niepokojąca. Szczególnie w dużych miastach panuje planistyczna pustka. Brak planów uniemożliwia gminom rezerwację gruntów pod ważne inwestycje. Dodatkowo w przyszłości skazuje je na płacenie olbrzymich sum za wykup gruntów - mówi Dawid Sześciło z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Zdaniem Bartosza Frączyka z Kancelarii Frączyk & Frączyk w Krakowie, mimo że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczył starych zobowiązań prawnych, to obecni właściciele mogą także domagać się rekompensaty. Jeśli sprawy nie da się rozwiązać na drodze polubownej, spory o rekompensaty rozstrzygają sądy powszechne - czytamy w "GP".
Wysokość odszkodowania ustala się na dzień sprzedaży. Przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości uwzględniony jest w szczególności jej rodzaj, położenie, sposób użytkowania, stan prawny, stan zagospodarowania, przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, stopień wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej, otoczenie nieruchomości, jej atrakcyjność, popyt i podaż oraz aktualnie kształtujące się ceny w obrocie - wylicza "Gazeta Prawna". (PAP)