Głosy z Polski o papieżu w amerykańskich mediach
W związku ze śmiercią Jana Pawła II, w amerykańskich mediach wypowiadało się o papieżu w ostatnich dniach wielu znanych Polaków.
05.04.2005 17:35
Najbardziej oglądana kablowa telewizja informacyjna Fox News nadała na żywo wywiad z Lechem Wałęsą. Słowa byłego prezydenta RP tłumaczył jego syn Jarosław, ekspert Instytutu Lecha Wałęsy.
Legendarny przywódca Solidarności mówił o tym jak wybór Polaka na papieża i pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku doprowadziła do rewolty robotniczej na Wybrzeżu w 1980 roku, która zapoczątkowała łańcuch wydarzeń zakończony upadkiem komunizmu.
Zdaniem Wałęsy, zmarły papież ma "50 procent zasługi" w wyzwoleniu Polski od komunizmu i odzyskaniu przez nią niepodległości.
Wtorkowy "New York Times" zamieścił artykuł znanego pisarza Stefana Chwina. Wspomina on swoje przeżycia z papieskich pielgrzymek do Polski i ich znaczenie dla kraju, jego wezwanie "Nie lękajcie się!", i rolę Ojca Świętego w czasie strajków w 1980 roku jako "tarczy" chroniącej przed czołgami.
Autor zwraca uwagę, że po upadku komunizmu "wpływ nauk papieża (w Polsce) wyraźnie zmalał". "W sercach Polaków, Jan Paweł II pozostał strażnikiem świata i Polski, ale nie był już w stanie szerzej oddziaływać na codzienne życie Polaków" - pisze Chwin.
Przypomina, że za pontyfikatu Jana Pawła II wzrosła np. stopa rozwodów w Polsce i nasiliły się tendencje liberalne w sferze moralno-obyczajowej.
"Niektóre jednak idee papieża znalazły drogę do ludzkich serc i myślę, że tam zostaną. W tej części Europy umocnił on ducha jedności, przebaczenia, dialogu i kompromisu" - czytamy w artykule zatytułowanym "Ojciec Święty Polski".
W radiu i telewizji w USA wystąpili też w związku ze śmiercią papieża m.in. ambasador RP w Waszyngtonie Przemysław Grudziński i były wiceminister spraw zagranicznych i obrony narodowej Radek Sikorski - od trzech lat ekspert konserwatywnego instytutu analitycznego American Enterprise Institute.
Ten ostatni nie potrafił ukryć łez wzruszenia przed kamerami Fox News w piątek, kiedy było już jasne, że stan zdrowia papieża jest beznadziejny.
Tomasz Zalewski