PolskaGłosowanie nad zmianami w ustawie o współpracy rządu z parlamentem - w czwartek

Głosowanie nad zmianami w ustawie o współpracy rządu z parlamentem - w czwartek

Podczas czwartkowych głosowań senatorowie zdecydują o losach senackiego projektu nowelizacji ustawy o współpracy rządu z parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Senatorowie proponują, by Senat na równi z Sejmem opiniował akty prawa unijnego.

02.06.2004 16:40

W trakcie środowej debaty w Senacie nie zgłoszono żadnych poprawek do projektu nowelizacji. Jeśli senatorowie podejmą uchwałę w sprawie nowelizacji ustawy, projekt wpłynie do marszałka Sejmu.

Sprawozdawczyni senator Ewa Serocka (SLD-UP) przekonywała, że zasadne jest wprowadzenie takich regulacji prawnych, które zapewniałyby równoprawne pozycje Sejmu i Senatu w wyrażaniu stanowisk w sprawie tworzenie prawa wspólnotowego. "Konstytucja bowiem mówi, że władzę ustawodawczą w Polsce sprawują Sejm i Senat" - dodała.

Inicjatywa ustawodawcza nowelizująca ustawę pojawiła się po tym, jak pod koniec maja grupa ponad 70 senatorów złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o współpracy rządu z parlamentem.

W projekcie senatorowie proponują poprawić dwa zapisy zaskarżone do TK, które wyłączały Senat z procesu opiniowania projektów prawa Unii. W ustawie jest mowa, że przed rozpatrzeniem projektu aktu prawnego, rząd zasięga tylko opinii Sejmu na temat stanowiska, jakie zamierza zająć podczas prac w Radzie UE. Senatorowie chcą, by rząd zasięgał także opinii Senatu.

Kolejny zapis, który senatorowie proponują poprawić mówi, że jeśli rząd nie zasięgnie opinii o projekcie, musi się z tego wytłumaczyć tylko przed organem Sejmu. Senatorowie chcą, żeby rząd składał wyjaśnienia także przed nimi.

Ustawa o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE określa rolę parlamentu w polityce europejskiej państwa i kompetencje organów Sejmu i Senatu odpowiedzialnych za sprawy UE zgodnie z regulaminami obu Izb. Zarówno Sejm jak i Senat, powołały już komisje unijne odpowiedzialne za współpracę z rządem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)