Głośno o wierze
Mój głos jest tak samo ważny jak głos ateisty. Wiara powinna odgrywać istotną rolę w publicznych debatach – podkreśla Bartłomiej Kachniarz, szef wchodzącej właśnie na rynek polskiej edycji pisma „First Things”.
First Things” to miesięcznik założony w 1990 roku przez Richarda Johna Neuhausa, poświęcony religii, kulturze i życiu społecznemu. Zdaniem Neuhausa, wszystko, co w życiu ciekawe, mieści się właśnie w tych trzech sferach. Są one wzajemnie powiązane, mimo że wielu współczesnych myślicieli ignoruje lub pragnie zanegować te związki. Twórcy pisma zaznaczają, że sfera publiczna wolnego państwa nie może być wyjałowiona z opinii opierających się na wierze religijnej. Osoby wierzące mają przecież takie samo prawo do kształtowania instytucji państwowych i prawnych jak ateiści, zatem ich poglądy powinny być poddawane uczciwej debacie.
Sporo miejsca poświęca się na łamach „First Things” ekumenizmowi – sam twórca pisma przez wiele lat był luterańskim pastorem, który w 1990 roku przeszedł na katolicyzm, a rok później został wyświęcony na księdza. Ważnym tematem podejmowanym w miesięczniku są również stosunki między żydami a chrześcijanami. Wśród autorów pojawiają się najwybitniejsi amerykańscy myśliciele, jak George Weigel i Michael Novak.
W Stanach Zjednoczonych „First Things” stanowi jedno z najważniejszych pism chrześcijańskich intelektualistów. Czy taką rolę odegra również w Polsce? Czas pokaże. – Chciałbym, by przybliżyło ono amerykański nurt myśli chrześcijańskiej i prawicowej – wyznaje redaktor naczelny polskiego wydania. – Sądzę, że ta myśl może wiele wnieść do publicznej dyskusji na temat kultury, jaka obecnie toczy się w naszym kraju.
Kulturowa bitwa
Wydawcą polskiej edycji „First Things” jest „Fronda”. Z pomysłem nawiązania współpracy z amerykańskim miesięcznikiem nosił się już poprzedni redaktor naczelny „Frondy” – Grzegorz Górny. Kiedy jednak został szefem „Ozonu”, pomysł zszedł na dalszy plan. Podjął go na nowo prezes zarządu spółki Fronda. pl, Michał Jeżewski. – Bardzo ucieszył mnie ten fakt, bo od sześciu lat jestem prenumeratorem „First Things”, a ks. Neuhausa znam osobiście – mówi Kachniarz. – To wielki miłośnik naszego kraju, dlatego polska tematyka często gości na łamach pisma.
Polskie wydanie będzie kwartalnikiem, w którym większość tekstów ma pochodzić z trzech ostatnich numerów opublikowanych w USA. Czytelnicy znajdą w nim też artykuły archiwalne, ale tylko takie, które zachowały aktualność. W pierwszym numerze znajdziemy wątki polskie, m.in. w dwóch tekstach o religijnym aspekcie w twórczości Czesława Miłosza. Jednak najbardziej obszerny blok artykułów nosi tytuł „Homoseksualizm i kapłaństwo”. – Staramy się wybierać teksty interesujące dla Polaków, mające związek z bieżącą sytuacją w naszym kraju – tłumaczy Bartłomiej Kachniarz. – W Polsce toczy się teraz ważna bitwa kulturowa, w której odniesienia do homoseksualizmu mają istotne znaczenie. Nieprzypadkowo premier Kaczyński był pytany w Brukseli o to, czy homoseksualiści są u nas gnębieni. Lobby homoseksualne w Polsce stosuje podobne metody nacisku kulturowego jak na Zachodzie. W Stanach Zjednoczonych chrześcijanie wypracowali już jednak pewne formy radzenia sobie z tym naciskiem. Myślę, że warto skorzystać z ich doświadczenia.
Burzenie stereotypów
Czy demokracja uznająca homoseksualizm za wzorzec zachowania, którego nie można legalnie odrzucić, nie przedzierzgnęła się w zakamuflowany totalitaryzm? – zastanawia się na łamach „First Things” Raymond J. de Souza, ksiądz z Ontario. Zaś benedyktyn Guy Mansini i Lawrence J. Welch, wykładowcy teologii systematycznej w amerykańskich seminariach duchownych, analizują dokładnie instrukcję wydaną w 2005 roku przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego, dotyczącą kryteriów rozeznawania powołania w stosunku do osób z tendencjami homoseksualnymi. Przypomnijmy, że instrukcja ta zakazuje dopuszczania do seminariów osób „praktykujących homoseksualizm, prezentujących głęboko zakorzenione tendencje homoseksualne bądź wspierających tak zwaną »kulturę gejowską«”. – W polskiej prasie pojawiło się trochę komentarzy na ten temat, ale zabrakło głębokiej refleksji – ocenia Kachniarz. – Dlatego uznaliśmy, że ów blok tematyczny będzie interesujący dla polskiego czytelnika.
Jest też w pierwszym numerze polskiej edycji kilka materiałów z zupełnie innej beczki. Tekst „Święci Jana Pawła II” chętnie przeczytają zapewne ci, którzy są ciekawi, jak Amerykanie postrzegają pontyfikat polskiego Papieża. Warto dodać, że to właśnie środowisko „First Things” jako pierwsze zaczęło się posługiwać określeniem „Jan Paweł Wielki”. – Osobiście poleciłbym również artykuł Thomasa F. Maddena „Krzyżowcy i historycy”, zwłaszcza jego fragment burzący stereotypy na temat czwartej krucjaty – rekomenduje redaktor naczelny polskiego wydania.
Pierwszy numer kwartalnika ukaże się na przełomie października i listopada w nakładzie 1500 egzemplarzy. Wydawcy nastawiają się głównie na sprzedaż poprzez prenumeratę. Pismo będzie jednak także dostępne w sieci „Empik” oraz w księgarniach akademickich. – Liczymy na to, że czytać nas będą wykładowcy, studenci, duchowni – mówi Bartłomiej Kachniarz. – Być może dzięki tej lekturze wiele osób nabierze pewności, że chrześcijanin nie powinien ukrywać swoich przekonań w życiu publicznym.
Zapytania w sprawie prenumeraty należy kierować pod adresem redakcji: ul. Jana Olbrachta 94, 01-102 Warszawa; tel. 022 836 54 44; fax: 022 877 37 35; e-mail: fronda@fronda.pl. Szymon Babuchowski