PolskaGłodujący górnicy z Wałbrzycha zaostrzyli protest

Głodujący górnicy z Wałbrzycha zaostrzyli protest

Głodujący od tygodnia byli górnicy z
Wałbrzycha zaostrzyli protest, przestali przyjmować
lekarstwa i napoje. Domagają się, aby Sejm jak najszybciej zajął
się nowelizacją ustawy o restrukturyzacji górnictwa. Protest
odbywa się w siedzibie Stowarzyszenia Ubezpieczonych w Wałbrzychu.

Głodujący występują w imieniu ok. 50 byłych górników, którzy po zamknięciu wałbrzyskich kopalń stracili prawo do pobierania rent, a nie nabyli uprawnień do górniczych emerytur.

Andrzej Byra ze Stowarzyszenia Ubezpieczonych powiedział, że zaostrzenie protestu skończy się źle, jeśli posłowie szybko nie zareagują. Ja już widziałem, jakimi konsekwencjami grozi odstawienie przez nich lekarstw - mówił Byra. Obiecywano, że nowelizacja trafi do Sejmu - nie trafiła. Obiecywano, że trafi do Komisji Polityki Społecznej - nie ma odzewu, kiedy tam trafi - dodał.

Górnicy kilkakrotnie zawieszali i wznawiali protest. Ostatnio wznowili go w ubiegłą środę, gdy po raz kolejny okazało się, że Sejm nie zajmie się nowelizacją ustawy. Wznawiając protest zapowiedzieli, że nie przerwą głodówki, dopóki ich postulat nie zostanie zrealizowany.

Według protestujących, w ustawie o restrukturyzacji górnictwa powinien być zapis umożliwiający im pobieranie 60% emerytury górniczej. Warunkiem byłoby przepracowanie pod ziemią co najmniej 5 lat i pobieranie renty z powodu choroby zawodowej, np. pylicy, przez co najmniej 10 lat.

Nad nowelizacją ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego pracował parlament poprzedniej kadencji. Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła wtedy zapis, zakładający przyznanie prawa do emerytury górniczej tym, którzy pracowali pod ziemią w pełnym wymiarze, a następnie pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą łącznie przez co najmniej 20 lat, a wcześniej - przez 10 lat - wykonywali pracę górnika.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)