PolskaGlobalizacja znana i rozumiana?

Globalizacja znana i rozumiana?

62% Polaków zetknęło się z pojęciem "globalizacja", a 34% z nich deklaruje, że wie, co oznacza ten termin. 35% badanych twierdzi, że nigdy nie słyszało tego słowa - wynika z sondażu na temat rozumienia i oceny globalizacji przeprowadzonego przez CBOS.

Znajomość pojęcia "globalizacja" jest związana przede wszystkim z wykształceniem. 99% osób po studiach zetknęło się z tym terminem, z czego 79% uznało, że wie, co on oznacza. Natomiast wśród osób z wykształceniem podstawowym - 31% spotkało się z pojęciem "globalizacja", a jego znajomość zadeklarowało 11%.

53% respondentów rozumiało globalizację jako proces zachodzący w gospodarce, a 32% w sposób bardzo ogólny, przede wszystkim jako "ujednolicenie, scalenie, zjednoczenie, łączenie w całość".

Rzadziej zwracano uwagę na polityczny wymiar globalizacji (18%), społeczno-kulturowy (8%) oraz proces zachodzący w rożnych dziedzinach (9%).

Ze względu na to, że najwięcej osób kojarzyło globalizację z gospodarką, zapytano respondentów, czy jest to zjawisko pozytywne, czy negatywne. W pytaniu zdefiniowano globalizację gospodarczą jako "wzrost powiązań i zależności gospodarczych na świecie i związany z tym rozwój międzynarodowych firm prowadzących swoją działalność w wielu krajach".

49% Polaków oceniło ten proces pozytywnie, 19% negatywnie; 20% nie miało wyrobionego zdania. Pozytywnie globalizację oceniły przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi oraz zwolennicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Respondentów zapytano także o konsekwencje gospodarczej globalizacji. 58% osób powiedziało, że na procesie tym tracą kraje biedne; 21%, że kraje te zyskują; 21 - że trudno powiedzieć.

82% badanych twierdzi, że dzięki globalizacji gospodarczej zyskują kraje bogate, 3%, że na niej tracą, a 15% nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 listopada na próbie 1088 dorosłych mieszkańcach Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)