Globalizacja - słownik WP

W dniach 28-30 kwietnia w Warszawie odbywa się Europejski Szczyt Gospodarczy. Do stolicy przyjeżdża kilkunastu szefów państw oraz przedstawiciele wielkich światowych korporacji, by porozmawiać o najważnieszych sprawach gospodarczych. W tym samym czasie odbywa się także szczyt alterglobalistów, którzy protestują przeciw temu, by bogaci stawali się jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi. Wirtualna Polska w kilku częściach przedstawia słowniczek z najważniejszymi hasłami dotyczącymi szczytu. W tej odsłonie G-P.

28.04.2004 | aktual.: 28.04.2004 13:51

Genua

Miasto we Włoszech, miejsce szczytu najbogatszych państw świata w lipcu 2001 roku, któremu towarzyszyły po raz pierwszy w Europie bardzo gwałtowne starcia alterglobalistów z policją. Pojawiły się zarzuty o brutalność służb publicznych. Jeden demonstrujący zginął, kilkudziesięciu zostało rannych. Wielu skarżyło się dziennikarzom, że byli bici, bez powodu poddawani rewizji osobistej, przetrzymywani bez możliwości kontaktu z adwokatem. Emocje wzbudził też brutalny nalot policji na jedną ze szkół, gdzie alterglobaliści mieszkali i prowadzili punkt informacyjny. W Genui potwierdziło się, że istnieje coś takiego jak "turystyka zadymiarzy" - ruch radykałów, którzy jeżdżą od szczytu do szczytu tylko po to, by zamieszkami zdezorganizować obrady notabli. Policja podała, że tylko w celu wywołania rozruchów przyjechało do Genui 2,5 tys. anarchistów z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Goeteborg

Szwedzkie miasto, w którym w czerwcu 2001 roku zorganizowano szczyt Unii Europejskiej. Wydarzenie przyciągnęło 25 tysięcy alterglobalistów. Rannych było ponad 90. Trzy osoby zostały postrzelone, gdy policjanci użyli ostrej amunicji. Kilkaset osób przejściowo zatrzymano. W ogarniętym zamieszkami mieście panował chaos. Zdewastowane były wszystkie ulice w centrum miasta. Straty oszacowano na 10 mln euro.

Globalizacja

Procesy globalizacyjne to procesy zachodzące na całym świecie (lub na innych ponadlokalnych obszarach), według podobnych mechanizmów, kontrolowanych przez podobne instytucje lub grupy interesu. Przeciwko negatywnym skutkom globalizacji gospodarczej, przede wszystkim przeciw pogłębiającym się dysproporcjom między biednymi i bogatymi oraz dewastacji środowiska naturalnego, protestuje ruch alterglobalistyczny. Symbolami globalizacji gospodarczej są takie instytucje jak Bank Światowy, Światowe Forum Gospodarcze i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Praga

Stolica Czech, miejsce spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w . Do Pragi zjechało kilkanaście tysięcy antyglobalistów z całego świata, w tym z Polski. Starcia trwały dwa dni. Nie zapobiegły im ani szczególne środki bezpieczeństwa, ani wzmocnione oddziały policji, ani policyjne śmigłowce latające nad miastem. Plac Wacława został splądrowany. W centrum nie działała komunikacja; metro było potrzebne, by bezpiecznie ewakuować delegatów z centrum kongresowego do hoteli. Z powodu gwałtownych demonstracji w ostatniej chwili odwołano uroczysty bankiet w jednym z teatrów. Rannych zostało 65 demonstrantów i 63 policjantów. Policja użyła armatek wodnych i gazów łzawiących. Zatrzymano 859 osób, w tym 330 obcokrajowców. Wobec 130 natychmiast wszczęto postępowanie deportacyjne.
(uk)

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)