Trwa ładowanie...
d26rwwr

Ginie rekordowa liczba polskich paszportów

• Paszport może być cennym łupem dla przestępców
• Od 2010 r. co roku ginie w kraju ponad setka polskich paszportów
• W tym roku, choć mamy dopiero luty, zginęło już 90 dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ginie rekordowa liczba polskich paszportów
(Fotolia)
d26rwwr

Jeśli chodzi o zagranicę corocznie ginie tam od 173 do 188 polskich paszportów. Obecny rok będzie na pewno rekordowy, bo w ciągu dwóch miesięcy zginęło już ponad 100 paszportów.

Gazeta podkreśla, że skradzione paszporty są wykorzystywane przez cudzoziemców, ale i obywateli Polski, którzy chcą wjechać do kraju.

Istnieją przesłanki - twierdzi dziennik - które pozwalają twierdzić, że "część polskich paszportów zgłaszanych jako zaginione czy kradzione w rzeczywistości jest sprzedawana przez ich właścicieli (lub przez bliskich osoby zmarłej) np. przemytnikom ludzi".

Statystyka dot. zaginionych dokumentów jest na tyle niepokojąca, że MSWiA zastanawia się nad podniesieniem poziomu zabezpieczeń dokumentów przed fałszerstwem. "Możliwe, że tak jak niedawno zmienił się wzór dowodu osobistego, wkrótce tak samo stanie się z paszportami" - podsumowuje "Dziennik Gazeta Prawna".

d26rwwr

Podziel się opinią

Share
d26rwwr
d26rwwr
Więcej tematów