PolskaGimnazjum z Jedwabnego nie chce być Szkołą Tolerancji

Gimnazjum z Jedwabnego nie chce być Szkołą Tolerancji

Gimnazjum z Jedwabnego (podlaskie) wycofało
się z Klubu Szkół Tolerancji, do którego należy dziesięć placówek
oświatowych z całego kraju. Jego dyrekcja powołała się na decyzję
rodziców i rady pedagogicznej, ale o szczegółach nie chce rozmawiać.

"To była wola rodziców i rady pedagogicznej, a dyrekcja ich wolę szanuje (...) Dyrekcja się tylko do tej woli przychyliła" - powiedział dyrektor gimnazjum w Jedwabnem Wiesław Olszewski. O szczegółach telefonicznie nie chciał rozmawiać. Odmówił też przedstawienia własnego stanowiska w tej sprawie.

Informacje o wycofaniu się jedwabieńskiej szkoły z działalności w klubie potwierdziła wicedyrektor gimnazjum nr 14 w Łodzi Renata Lipińska. Ta szkoła jest jednym ze współzałożycieli organizacji. Z Jedwabnego otrzymała pismo w tej sprawie.

Jak mówi Lipińska, powołując się na wynik głosowania rady pedagogicznej gimnazjum w Jedwabnem, na 42 nauczycieli obecnych na radzie 30 głosowało przeciwko kontynuacji programu, dwie były za kontynuacją, reszta wstrzymała się od głosu. "Nie znamy motywacji" - dodała Lipińska.

O tym fakcie poinformowane zostało przez grupę nauczycieli także podlaskie kuratorium oświaty. "Ubolewam, że taka decyzja została podjęta, bo tak wiele dobrego zaczęło się dziać w tej szkole. To było coś, co nobilituje, a nie przeszkadza" - oceniła kurator Zofia Trancygier-Koczuk.

Według informacji prasowych, kilkunastu pedagogów wysłało też list do Jolanty Kwaśniewskiej, pod której patronatem program jest realizowany. Winą za zaistniałą sytuację obarczają dyrektora, który miałby odnosić się z niechęcią do dokonań swoich poprzedników, w tym do programu wychowawczego o tolerancji.

Klub powstał rok temu. Założyły go trzy gimnazja: nr 14 w Łodzi, nr 45 w Warszawie oraz gimnazjum w Jedwabnem.

Zanim jeszcze powstał, latem w 2002 roku grupa gimnazjalistów z Jedwabnego wyjechała do USA w ramach działalności Fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej. Żona prezydenta podkreślała wtedy, że uczniowie tego gimnazjum zostali wybrani do udziału w programie, by "nie żyli z piętnem Jedwabnego". Wyjazd miał charakter turystyczny i nie było w jego programie akcentów nawiązujących do historii.

Jak poinformowała wicedyrektor Lipińska, w ramach działalności klubu powstała publikacja z konspektami lekcji o tolerancji. "Wiem, że bardzo dużo konspektów z Jedwabnego jest w tej książeczce, czyli oni przez cały rok w szkole, na różnych lekcjach coś robili. To nie był jednorazowy wyjazd do Stanów Zjednoczonych (...), ale cały czas coś tam się działo (...). Dopóki władza w szkole się nie zmieniła, szło to w dobrym kierunku" - dodała.

Obecnie do Klubu Szkół Tolerancji należy dziesięć placówek oświatowych. Najwięcej z Łodzi i Warszawy. Z województwa podlaskiego - gimnazjum w Wiźnie.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)