Gigantyczny dług Polski
Według najnowszych danych Narodowego Banku
Polskiego, w końcu ubiegłego roku zadłużenie zagraniczne Polski
wyniosło 109,8 mld euro - podaje "Gazeta Prawna".
Oznacza to, że dług Polski był o 15 mld euro wyższe niż w roku poprzednim i o ponad 35 mld euro (47%) wyższe niż w roku 2000. Zagraniczne zobowiązania Polski wynoszą już 46%. produktu krajowego brutto (w 2000 roku wyniosły 39% PKB).
Dominują zobowiązania rządu i samorządów. W końcu ubiegłego roku wyniosły blisko 50 mld euro. W tej kwocie około 10 mld euro stanowiły długi zaciągnięte jeszcze w latach siedemdziesiątych.
Zagraniczne długi firm wzrosły w ubiegłym roku o 4,4 mld euro, do 45,8 mld euro. Jednak dużą ich część, 18,1 mld euro, stanowią kredyty od inwestorów bezpośrednich. To bezpieczne zobowiązania, gdyż pochodzą od spółek-matek. W razie trudności właściciel nie będzie żądał natychmiastowej ich spłaty od polskiej filii, nie chcąc narazić jej na bankructwo.
Zadłużenie sektora bankowego jest stosunkowo niskie. W ubiegłym roku wzrosło o 2 mld euro, do 12,6 mld euro. W tym roku zadłużenie zagraniczne wzrośnie znów o kilkanaście miliardów euro, bo rząd musi pożyczać na spłatę rat i odsetek oraz w związku z finansowaniem deficytu budżetowego, bo w dużym stopniu żyjemy na kredyt - w 2006 roku dochody państwa będą o ponad 30 mld zł mniejsze od wydatków.
Dług Polski mogą też zwiększyć politycy, jeśli doprowadzą do osłabienia złotego - podkreśla "Gazeta Prawna".(PAP)