ŚwiatGigantyczne Smerfy sprzedane na rocznicowej aukcji

Gigantyczne Smerfy sprzedane na rocznicowej aukcji

Na aukcji w brukselskim ratuszu
sprzedano w czwartek wieczorem gigantyczne figury Smerfów,
dekorowane przez znane osoby. Licytacja odbyła się dokładnie 50
lat od chwili, gdy sympatyczne niebieskie stworki przyszły na świat.

Gigantyczne Smerfy sprzedane na rocznicowej aukcji
Źródło zdjęć: © AFP

Jak podała belgijska agencja informacyjna Belga, rekordową kwotę uzyskał "Czarny Smerf", pomalowany przez rodzinę Peyo - twórcy słynnych postaci z komiksów i kreskówek. Dużym wzięciem cieszył się też "Smerf Sympathix", autorstwa znanego rysownika, "ojca" innych komiksowych bohaterów: Asterixa i Obelixa.

W sumie za kilkanaście figur mierzących po 1,2 metra zebrano kwotę blisko 125 tysięcy euro, która będzie przeznaczona na wsparcie programu edukacyjnego UNICEF (Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom).

Niebieskie stworki z białymi czapkami i spodenkami narodziły się 23 października w 1958 roku na stronach komiksowego magazynu "Spirou", a do życia powołał je Belg Pierre Culliford, znany jako Peyo.

W Belgii i Francji znane są jako "Schtroumpfs", w krajach anglojęzycznych - Smurfs, po polsku nazywane Smerfami, po hiszpańsku - Pitufo, Nam Ching Ling - po chińsku, czy Sumafa po japońsku. Niezależnie jednak od miejsca na ziemi, stworki "o wzroście trzech jabłek" żyją w lesie i mają po 100 lat, z wyjątkiem jednego - Papy Smerfa - liczącego sobie 542 wiosen. Wszystkie niebieskie istotki, poza blond Smerfetką, są też - jak dotąd - rodzaju męskiego. Na małych mieszkańców lasu czyha ponadto zły czarownik Gargamel wraz ze swym nieodłącznym towarzyszem, kotem Klakierem.

Do tej pory wyszło 26 komiksów o Smerfach, przetłumaczonych na 25 języków. Mimo śmierci Peyo w 1992 r., ukazują się nadal kolejne części cyklu. Kontynuacją serii zajął się jego syn, też rysownik - Thierry Culliford.

Postacie Smerfów rozsławiła na całym świecie, w tym w Polsce, animowana seria w ponad 270 odcinkach, nakręcona w latach 80. i 90. na podstawie komiksów Peyo.

Szymon Łucyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)