Trwa ładowanie...
05-04-2011 13:30

Gigantyczna dziura ozonowa - tak wielka jeszcze nie była

Warstwa ozonowa nad Arktyką tej zimy skurczyła się rekordowo, z powodu wyjątkowo niskich temperatur w wyższych warstwach atmosfery. Zniszczone zostało aż 40% powłoki, poprzedni rekord wynosił "tylko" 30% - podaje BBC News.

Gigantyczna dziura ozonowa - tak wielka jeszcze nie byłaŹródło: Jupiterimages
d41vd9f
d41vd9f

Ozonosfera znajduje się na wysokości ok. 15-50 km nad Ziemią i chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, które jest szkodliwe dla organizmów żywych. Ta ochronna warstwa jest niszczona przez szkodliwe związki chemiczne (m.in. freon) i zanieczyszczenie środowiska.

Jak pisze BBC News, wprawdzie wykorzystanie związków zubożających warstwę ozonową zostało znacznie ograniczone przez Protokół Montrealski podpisany jeszcze w 1987 roku, ale proces ich rozkładu jest na tyle długi, że jeszcze przez lata będą negatywnie wpływać na ochronną powłokę naszej planety.

Procesowi rozkładu cząsteczek ozonu sprzyjają wyjątkowo niskie temperatury panujące w stratosferze. Ponadto na biegunach warstwa ozonu jest najcieńsza, więc zmiany widoczne są tam najbardziej.

Zanikanie ozonosfery powoduje, że do powierzchni Ziemi dociera wyższa dawka promieniowania ultrafioletowego. Może to być przyczyną zwiększonej liczby zachorowań na raka skóry, zaćmę i schorzenia systemu odpornościowego. Może to również nieść ze sobą niepożądane zmiany klimatyczne.

Według raportów ONZ, jeśli uda się powstrzymać emisję szkodliwych związków chemicznych, które niszczą warstwę ozonową, odnowi się ona najwcześniej dopiero w latach 2045-2060.

d41vd9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41vd9f
Więcej tematów