Gigabitowe łącze w komórce

W Polsce szerokopasmowy Internet kojarzy się z zwykle z modemem neostrady albo ASTER migoczącym gdzieś na półce. Tymczasem wszyscy z utęsknieniem wyczekujący połączeń o gigabitowych przepustowościach zamiast oczekiwać postępu w technologii xDSL i łaskawości dostawcy Internetu, powinni raczej przyjrzeć się nowinkom w dziedzinie telefonii komórkowej.
Któż z nas nie chciałby mieć w domu symetrycznego łącza o przepustowości jednego gigabita ( patrz artykuł: "Gigabitowe łącza dla użytkowników - http://www.pcworld.pl/news/78003/100.html" )? Wkrótce może się okazać, że uzyskanie tak szerokiego pasma możliwe będzie dzięki zakupowi... nowego telefonu komórkowego. Nie będzie to jednak telefon 3G, gdyż te udostępniają aktualnie przepustowości do 384 Kb/s.

03.09.2005 12:15

Japońska firma NTT DoCoMo testuje prototypową komórkę 4G, która - dzięki wykorzystaniu technologii Variable-Spreading-Factor Spread Orthogonal Frequency Division Multiplexing ( VSF-Spread OFDM ) umożliwiającej pracę z wieloma częstotliwościami jednocześnie - jest w stanie pobierać dane z szybkością 100 Mb/s, gdy znajduje się w ruchu i aż 1 Gb/s, kiedy jest nieruchoma! Oprócz VSF-Spread OFDM telefon pracuje także z użyciem MIMO, dzięki czemu może w tej samej chwili odbierać różne fragmenty danych od kilku stacji bazowych.

Niestety, na olbrzymie przepustowości i nowe sieci przyjdzie nam jeszcze poczekać. NTT DoCoMo liczy na to, że sieci 4G pojawią się już w 2010 roku, jednak biorąc pod uwagę powolne przyjmowanie się telefonii 3G należy przesunąć tę datę przynajmniej na okolice 2012 roku.

Więcej o Internecie w Polsce - patrz artykuł: "Polski Internet - jak było, a jak będzie? - http://www.idg.pl/news/82508.html".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)