Trwa ładowanie...
22-11-2004 14:05

Giertych: powołamy wielką komisję śledczą

Lider LPR Roman Giertych zapowiedział na konferencji w Sejmie, że w przyszłej kadencji parlamentu Liga będzie chciała powołać wielką,
kilkudziesięcioosobową komisję śledczą, która zbada przebieg
wszystkich prywatyzacji od 1989 roku.

Giertych: powołamy wielką komisję śledcząŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d17py0x
d17py0x

Inny polityk LPR Zygmunt Wrzodak poinformował, że Liga jeszcze w poniedziałek zwróci się do ministra sprawiedliwości Andrzeja Kalwasa z wnioskiem o wytoczenie powództwa unieważniającego sprzedaż Polskich Hut Stali firmie LNM z powodu domniemanej korupcji przy prywatyzacji.

Jako uzasadnienie tego wniosku LPR przytacza m.in. fakt, że jedna z firm, która lobbowała sprzedaż PHS koncernowi LNM, to firma aresztowanego lobbysty Marka D. - Larchmont Capital. Zachodzi podejrzenie, że przez firmę Larchmont Capital przepływały pieniądze na korumpowanie polskich urzędników, którzy mieli wpływ na sprzedaż Hut - podkreślił Wrzodak. - Dlatego chcemy, by minister i prokuratura zbadali tę prywatyzację i wszczęli postępowanie unieważniające ją.

Politycy LPR chcą, by wielka komisja śledcza była istotnym elementem ich kampanii wyborczej do Sejmu. Zapowiadają, że komisja będzie podzielona na podkomisje specjalizujące się w różnych branżach: bankowej, ubezpieczeniowej, energetycznej, przemysłu ciężkiego, rolno-spożywczego.

Przyjrzymy się najważniejszym prywatyzacjom, szczególnie tym, wobec których NIK miała wątpliwości, a takich jest większość - zaznaczył Giertych. Dodał, że na kilkaset procesów prywatyzacyjnych zbadanych przez NIK, w 99% były uwagi, wnioski bądź zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Nikt jednak nie poszedł siedzieć - zauważył.

d17py0x

Zdaniem polityka LPR, to, co odsłania afera Orlenu, to bezmiar niegodziwości, jaka się wydarzyła w obszarze prywatyzacji i wykorzystywania majątku państwowego. Żeby z tym skończyć, trzeba zbadać wszystkie poważne prywatyzacje i zbadanie tego do bólu i do końca zapowiadam - oznajmił Giertych.

Ocenił też, że wielka komisja pozwoli oczyścić życie publiczne z korupcji, pozwoli ukarać tych, którzy popełnili przestępstwa, odebrać majątek tym, którzy ukradli, i wynagrodzić społeczeństwu niesprawiedliwość, jaką był proces prywatyzacji. Ci, którzy ukradli, muszą się liczyć z tym, że będą musieli swoje złodziejskie mienie oddać - zagroził.

Wrzodak, uzasadniając wniosek o unieważnienie prywatyzacji PHS, powiedział, że prywatyzacja ta jest ewenementem w skali kraju, bo za całe huty wpłynęło do budżetu 6 milionów złotych, po wcześniejszym wielomiliardowym oddłużeniu hut przez państwo.

Przypomniał, że Prokuratura Apelacyjna w Warszawie domaga się uchylenia immunitetu posłowi SLD Andrzejowi Szarawarskiemu, byłemu wiceministrowi gospodarki i skarbu i chce mu postawić zarzut przekroczenia uprawnień w związku z prywatyzacją Polskich Hut Stali.

d17py0x

Wrzodak mówił także o niejasnych interesach prowadzonych przez firmę LNM. Koncern ten posądzony był o przekazywanie pieniędzy angielskiej partii pracy w zamian za naciski na rumuński rząd, aby ten za grosze sprzedał LNM stalownie rumuńskie - zaznaczył.

Prywatyzacja PHS to tylko jeden z przykładów patologii prywatyzacyjnej w naszym kraju. Cała prywatyzacja przez 15 lat w 90% była wyjątkowo nieudolna, korupcjogenna, z podejrzeniem, że urzędnicy, którzy mieli wpływ na sprzedaż majątku, byli korumpowani - zaznaczył Wrzodak.

Jak dodał, wielka komisja śledcza pozwoli wyłapać tych, którzy stwarzali możliwości nabywania majątku państwowego za grosze i z tego tytułu mieli tzw. prowizje.

d17py0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17py0x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj