PolskaGiertych ogłosił "Zero tolerancji" w Gdańsku

Giertych ogłosił "Zero tolerancji" w Gdańsku

Piewcy filozofii "róbcie co chcecie" zapominają, że to właśnie
brak wymagań oznacza brak miłości - powiedział minister edukacji Roman Giertych na konferencji w Gimnazjum nr 2 w Gdańsku. Wicepremier przedstawił program "Zero tolerancji" w tej placówce, mimo protestów m.in. wiceprezydent Gdańska Katarzyny Hall.

Giertych ogłosił "Zero tolerancji" w Gdańsku
Źródło zdjęć: © PAP

03.11.2006 | aktual.: 03.11.2006 21:44

W Gimnazjum nr 2 w Gdańsku dwa tygodnie temu doszło do molestowania seksualnego 14-letniej Ani, która na drugi dzień popełniła samobójstwo. Giertych zarzucił kierownictwu gdańskiej szkoły, że nie zareagowało od razu właściwie na wydarzenia.

Roman Giertych zwrócił uwagę, że uczennica była molestowana przez kolegów od pół roku i nikt z nauczycieli nie interweniował mimo, że - jak podkreślił - wiedziały o tym co najmniej dwie osoby z kadry. Zaznaczył, że przesunął prezentację programu na późniejszą godzinę, aby kadra gimnazjum nie musiała patrzeć mu w oczy.

"Brak wymagań oznacza brak miłości"

Miłość nie oznacza braku wymagań. Wychowywanie w miłości oznacza wymaganie od młodzieży cnót- powiedział wicepremier.

Piewcy filozofii "róbcie co chcecie" zapominają, że to właśnie brak wymagań oznacza brak miłości- podkreślił Giertych. Przytoczył słowa papieża Jana Pawła II, który powiedział do młodych ludzi w Gdańsku, aby potrafili od siebie wymagać.

Giertych powiedział, że jeszcze w tym roku szkolnym jego resort ustanowi specjalną "nagrodę za solidarność" - dla tych, którzy pomagają innym "w sytuacji gnębienia przez kolegów czy koleżanki".

Nowa hierarchia kar, godny strój i zakaz używania "komórek"

Będzie nowa hierarchia kar- powiedział Giertych, wyliczając upomnienie, naganę, list do rodziców, publiczną naganę na apelu, skreślenie z listy uczniów i przeniesienie do innej szkoły. Ostateczną karą ma być skierowanie ucznia do ośrodka wsparcia wychowawczego- dodał minister.

W statutach szkół znajdą się zapisy o "godnym stroju" ucznia i zakazie używania telefonów komórkowych podczas lekcji. Szkoła będzie mogła też ograniczyć korzystanie z komórek w czasie przerw- zapowiedział wicepremier.

"Rady gmin mogą wprowadzić godzinę policyjną"

Policja i straż miejska będzie zobowiązana informować rodziców o wagarującej młodzieży. Rady gmin będą miały prawo wprowadzić godzinę policyjną w nocy. Po godzinie policyjnej dzieciom bez opieki dorosłych nie będzie wolno przebywać w miejscach publicznych- zapowiedział wicepremier.

Giertych zapowiedział też stworzenie zapisu o domniemaniu prawnym, że osoba dostarczająca nieletniemu alkohol lub narkotyki przyczynia się do powstania szkody, którą ten nieletni spowoduje pod wpływem środków odurzających, a tym samym może być pociągnięta do odpowiedzialności materialnej. Potwierdził, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie przeprowadzona kontrola w szkołach. Dokonają jej wizytatorzy, być może z udziałem policji. MEN przy współpracy z Centralnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli przygotowuje wsparcie pedagogiczne dla rodziców, w ramach którego będą organizowane kursy i wydawane publikacje dotyczące wychowania.

Dyrektor szkoły będzie miał prawny, a nie jak dotychczas społeczny obowiązek zawiadamiania policji lub sądu o okolicznościach świadczących o demoralizacji nieletniego, a w szczególności o naruszaniu przez niego zasad współżycia społecznego, popełnieniu czynu zabronionego, używaniu alkoholu- powiedział minister.

Wicepremier Roman Giertych zapowiedział, że założenia programu "Zero tolerancji" przyjmie w formie uchwały Rada Ministrów w ciągu 2-3 tygodni.

Sprawa ewentualnego odwołania ze stanowiska pomorskiego kuratora oświaty zostanie podjęta po zakończeniu prac specjalnej komisji - powiedział wicepremier.

Podczas spotkania wojewody pomorskiego Piotra Ołowskiego z wicepremierem Giertychem zapadła decyzja o powołaniu wspólnej komisji mającej na celu zbadanie, czy w Gimnazjum nr 2 w Gdańsku sprawowany był należyty nadzór pedagogiczny.

Komisja zostanie powołana w poniedziałek i miałaby działać równolegle z Rzecznikiem Dyscyplinarnym Kuratorium Oświaty. W jej skład wejdą przedstawiciele: MEN, Wojewody Pomorskiego oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty. Będzie miała na celu wyjaśnienie okoliczności i odpowiedzialności osób, oraz jak doszło do tragicznych wydarzeń, kto ponosi główną odpowiedzialność, jak na przyszłość uniknąć podobnych zdarzeń- poinformowała rzecznik wojewody Anna Dyksińska. (ap)

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)