PolskaGiertych: "nie" dla propagandy homoseksualnej w szkole

Giertych: "nie" dla propagandy homoseksualnej w szkole

Szkoły będą zobowiązane do ochrony uczniów przed treściami zagrażającymi ich prawidłowemu rozwojowi psychicznemu i moralnemu, m.in. godzącymi w zasadę ochrony małżeństwa i rodziny, w tym poprzez propagowanie homoseksualizmu. Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który - jak poinformował wicepremier, minister edukacji Roman Giertych - został skierowany właśnie do konsultacji.

Giertych: "nie" dla propagandy homoseksualnej w szkole
Źródło zdjęć: © PAP

Jak powiedział Giertych, istotą projektu jest to, by organizacje zajmujące się propagowaniem homoseksualizmu nie miały wstępu do szkół. Według niego, "zjawisko to rzeczywiście się szerzy". Wyjaśnił, że o tym jakie faktycznie organizacje będą mogły wchodzić do szkół będą decydować sami dyrektorzy szkół.

Jeśli dyrektor nie będzie realizował zapisów ustawy to poniesie konsekwencje służbowe - poinformował minister.

Cytując uchwałę Sądu Najwyższego Giertych powiedział, że "propaganda to każde zachowanie polegające na publicznym prezentowaniu danego przekonania w zamiarze przekonania do niego".

Przypomniał, że zgodnie z konstytucją: "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczpospolitej Polskiej" oraz że "rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami".

Minister cytował także fragment preambuły do ustawy o systemie oświaty: "Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności".

Nie chcę się wtrącać jako minister, jako polityk w zachowanie poszczególnych ludzi. Niech każdy robi, jeśli jest dorosły, to co uważa za stosowne. Ta nowelizacja nie ma na celu dyskryminowanie kogokolwiek, ma tylko ochronić dzieci i młodzież przed propagandą zjawiska, które godzi w małżeństwo, godzi w rodzinę, godzi w obowiązek szkoły, która ma przygotować do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich - podkreślił Giertych.

Wyjaśnił, że przygotowanie do wypełniania obowiązków rodzinnych, to jest przygotowanie do życia w rodzinie, która zgodnie z konstytucją jest związkiem kobiety i mężczyzny. Według Giertycha, szkoła jako miejsce służące wychowaniu młodego człowieka do życia w rodzinie "nie może propagować zjawisk, obyczajów, przekonań, kultur, które podważają znaczenie małżeństwa, rodziny, wychowanie do życia w rodzinie".

Zdaniem ministra, rodzice nie są zainteresowani tym by szkoła była miejscem propagandy homoseksualnej. Jak mówił, "proponując projekt ustawy robimy to w imieniu rodziców".

Giertych pytany, czy do szkół będą mogły przychodzić organizacje przekazujące informacje na temat praw człowieka, także praw homoseksualistów, odpowiedział: "Informacja o tym, że zgodnie z prawami człowieka, kodeksem karnym i konstytucją, każdy człowiek jest równy wobec prawa i powinien podlegać równemu traktowaniu przez państwo i instytucje publiczne, to nie jest żadne propaganda homoseksualizmu". Powinniśmy także uczyć, że żadna osoba, żadne środowisko nie powinno być dyskryminowane, w znaczeniu takim, że nie powinno być prześladowane. Powinniśmy uczyć też tolerancji wobec różnych postaw. To nie oznacza, że zgadzamy się na propagowanie - zauważył minister. Tolerowanie i propagowanie to dwie różne rzeczy - dodał.

Podkreślił, że nie każde informowanie, przekazywanie wiedzy jest propagowaniem.

Giertych poinformował, że jest po rozmowach koalicyjnych w sprawie projektu. Jest wola całego rządu, aby ta nowelizacja została uchwalona - powiedział. Dodał, że "co do treści istoty tego pomysłu jest 100-proc. zgoda" między nim a premierem Jarosławem Kaczyńskim. Rozmawiałem w tej sprawie też z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wydaje mi się, że podzielił moje poglądy w tej sprawie - zaznaczył.

Zgodnie z projektem nowelizacji, szkoły będą zobowiązane do ochrony także przed treściami: propagującymi brutalność, przemoc, nienawiść, dyskryminację, zachowania naruszające normy obyczajowe oraz przed treściami pornograficznymi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)