Trwa ładowanie...

Giertych ma teorię nt. ustawy o IPN. To wstęp do czegoś mocniejszego?

Zaskakujący głos ws. kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN. W ocenie byłego wicepremiera Romana Giertycha może być ona wstępem do ustawy o katastrofie smoleńskiej.

Share
Giertych ma teorię nt. ustawy o IPN. To wstęp do czegoś mocniejszego?
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Włodek
d2fnt56

Giertych podzielił się teorią na Twitterze. "Ustawa o IPN może być wstępem do ustawy o katastrofie smoleńskiej, która zakaże mówienia nieprawdy o tym strasznym zdarzeniu. A prawdę ustali podkomisja Macierewicza..." - napisał.

Wpis zbiegł się w czasie z wywiadem Antoniego Macierewicza dla Telewizji Republika. Były szef MON mówił w nim m.in. o kontrowersyjnej ustawie. Zwrócił uwagę na rzekomą "bardzo dużą" rolę Rosji w sporze z Izraelem. Podkreślił też: "mówimy jasno, że każda teza sprzeczna z faktami, prawdą historyczną będzie łamaniem prawa".

d2fnt56

Na słowa te Giertych zareagował błyskawicznie:

Nowela ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto "publicznie i wbrew faktom" przypisuje polskiemu narodowi odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

O wycofanie przyjętych przez Polskę rozwiązań zaapelował premier Izraela Benjamin Netanjahu. W jego ocenie ustawa stanowi próbę "zmieniania historii". Polski rząd zapowiada jednak, że do żadnych korekt nie dojdzie.

d2fnt56

W jednym ze swoich wcześniejszych wpisów Giertych przyznał, że termin "polskie obozy śmierci" jest kłamstwem, ale zaznaczył, że "robić z tej ustawy bicz na zagranicznych kłamców to głupota i dyplomatyczny błąd".

Zobacz przyjazd ambasador Izraela do Pałacu Prezydenckiego:

d2fnt56

Podziel się opinią

Share
d2fnt56
d2fnt56
Więcej tematów