Trwa ładowanie...
17-12-2005 14:00

Giertych: budżet UE to absolutna klęska

Lider Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych
uznał osiągnięty kompromis w sprawie budżetu UE za "absolutną
klęskę negocjacyjną Polski". To co się zdarzyło, jest dla Ligi
olbrzymim wstrząsem - powiedział Giertych na
konferencji prasowej w Warszawie.

Giertych: budżet UE to absolutna klęskaŹródło: PAP
d4es1wn
d4es1wn

Gdybyśmy wiedzieli, że takie będzie stanowisko rządu w sprawie budżetu UE, nie otrzymałby naszego poparcia w głosowaniu nad wotum zaufania - podkreślił Giertych. Dodał, że "rząd nie ma co liczyć na głosy LPR".

Przyjęty w sobotę nad ranem na unijnym szczycie w Brukseli kompromis budżetowy przewiduje dla Polski 59,65 mld euro w ciągu siedmiu lat, w ramach funduszy strukturalnych i spójności. Jest to o 2 mld mniej niż pół roku temu proponowało ówczesne luksemburskie przewodnictwo, ale o ponad 3 mld więcej, niż przewidywały początkowe propozycje Wielkiej Brytanii, przewodniczącej w tym półroczu UE.

W ocenie Giertycha poparty przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza budżet "oznacza radykalne odejście od tych wszystkich planów, które były przy wchodzeniu do Unii Europejskiej".

Nawiązując do wypowiedzi premiera z konferencji w Brukseli, że "zwycięstwo smakuje jak francuski szampan", Giertych powiedział: Premier pije z radości francuskiego szampana, a Polakom na najbliższe lata zostawił picie gorzkiej herbaty. Żeby w takiej sytuacji pić szampana, to trzeba być po dużej wódce- ironizował.

d4es1wn

Według Giertycha, "rząd zgodził się, by Polska otrzymywała rocznie dwa razy mniej pieniędzy, niż obiecywano". W dniu dzisiejszym premier Marcinkiewicz wpisał się w niechlubny poczet przywódców - takich jak Leszek Miller czy Aleksander Kwaśniewski - którzy wprost i w pełni odpowiadają za sytuację Polski w ramach UE- ocenił.

Zdaniem polityka LPR, zgoda na prowizorium budżetowe byłaby lepsza niż zgoda na budżet obejmujący 7 lat, bo - jak uzasadniał - można byłoby "próbować pewne rzeczy uzyskać".

Giertych uważa, że Marcinkiewicz ugiął się pod "zagraniem negocjacyjnym" Brytyjczyków. Według innego polityka LPR Janusza Dobrosza, taktyka negocjacyjna polega na tym, że bogate kraje Unii przedstawiają korzystne propozycje, a potem przechodzą do niekorzystnych. Potem odbywa się teatr negocjacyjny, a w efekcie godzimy się na dyskryminujące warunki- podsumował.

d4es1wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4es1wn
Więcej tematów