PolskaGiertych: albo podwyżki dla nauczycieli, albo LPR wyjdzie z koalicji

Giertych: albo podwyżki dla nauczycieli, albo LPR wyjdzie z koalicji

Jeśli w przyszłorocznym budżecie nie znajdą się dodatkowe pieniądze na 7% podwyżki dla nauczycieli, to Liga Polskich Rodzin wystąpi z koalicji - poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister edukacji Roman Giertych. Dodał, że oznaczałoby to również jego rezygnację ze stanowiska szefa resortu. Wicepremier podał, że chodzi o kwotę ok. 1 miliarda 660 mln zł.

Giertych: albo podwyżki dla nauczycieli, albo LPR wyjdzie z koalicji
Źródło zdjęć: © PAP

Liczę, że porozumiemy się w sprawie budżetu, tak aby podwyżki dla nauczycieli były przewidziane, jeśli nie przez obniżenie podatków, to przez podwyższenie budżetu edukacji na podwyżki na nauczycieli - powiedział Roman Giertych. Jego zdaniem, inaczej poparcie budżetu przez Ligę nie będzie możliwe i - jak dodał - "trudno tego oczekiwać".

Giertych powiedział, że decyzja rządu - podjęta przy sprzeciwie jego i ministra gospodarki morskiej Rafała Wiecheckiego - kończy zaproponowany wiosną przez ówczesną minister finansów Zytę Gilowską plan obniżenia podatków i plan podwyżki płac w sferze budżetowej z tym związany.

Rząd przyjął autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy oápodatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada, że wysokość oraz zasady opłacania składek na powszechne ubezpieczenia społeczne nie zmienią się. W marcu resort finansów, kierowany przez Gilowską, przedstawił projekt zmian związanych z tzw. klinem podatkowym. Zmiany te zakładały obniżenie składki rentowej z 13% do 9% podstawy opodatkowania - oraz obniżenie składki na ubezpieczenie chorobowe o z 2,45% do 1,8%.

Według Giertycha, proponowane przez Gilowską zmiany umożliwiłyby 7% podwyżkę dla nauczycieli w przyszłym roku. Podwyżkę tę minister edukacji zapowiedział w maju, kilka dni po objęciu stanowiska.

Podniesienie płac nauczycieli jest - zdaniem Giertycha - konieczne, by zrealizować jego plany mające na celu podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela. Domagamy się możliwości realizacji naszych priorytetów - mówił minister edukacji.

Jego zdaniem, przyjęcie przez rząd autopoprawki oznacza, że w budżecie zaoszczędzonych zostanie 12 mld zł. Na dzień dzisiejszy rząd, ale bez poparcia LPR, proponuje nauczycielom od 1 stycznia obniżenie płac o 2% realnie wobec tego roku. To jest sytuacja nie do zaakceptowania zarówno z punktu widzenia ministerstwa edukacji, jak i z punktu widzenia LPR - podkreślił Giertych.

Jesteśmy umówieni z panem premierem na rozmowę, jak wyjść z tej sytuacji - dodał.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)