Polska"Gest Siwca" nie uraził papieża

"Gest Siwca" nie uraził papieża

Prokuratora Okręgowa w Kaliszu utrzymała w
mocy postanowienie Prokuratury Rejonowej w Ostrzeszowie (woj.
wielkopolskie), która w kwietniu umorzyła po raz trzeci śledztwo w
sprawie publicznego znieważenia przez Marka Siwca papieża i o
obrazę uczuć religijnych. Postanowienie o umorzeniu jest prawomocne.

14.09.2004 | aktual.: 14.09.2004 13:20

We wrześniu 1997 r. po wyjściu z helikoptera, którym do Ostrzeszowa (ówczesne woj. kaliskie) przyleciał z towarzyszącymi osobami prezydent Aleksander Kwaśniewski, Siwiec uczynił znak krzyża i ucałował ziemię. Tę scenę pokazano później w klipie przedwyborczym Mariana Krzaklewskiego, wyemitowanym przez telewizję.

Prokuratura uznała za zasadne zaskarżone postanowienie podległej jej jednostki. W zachowaniu Marka Siwca brak było znamion czynu zabronionego i zamiaru znieważenia papieża jako głowy państwa watykańskiego bądź obrazy uczuć religijnych, które mogą być popełnione jedynie z winy umyślnej - powiedział rzecznik prasowy prokuratury Janusz Walczak.

W niektórych środowiskach gest Siwca uznano za naśmiewanie się z papieża. Do prokuratury skierowano wiele wniosków o ukaranie prezydenckiego ministra. Wszczęte w tej sprawie śledztwo ostrzeszowska prokuratura trzykrotnie umarzała. Pod koniec 2003 roku Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił jednak jedno z jej postanowień, wskazując na potrzebę uzupełnienia materiału dowodowego.

Po ponownym kwietniowym umorzeniu śledztwa przez prokuraturę rejonową zażalenie na tę decyzję złożyło siedemnaście osób. Obecnie postanowienie prokuratury okręgowej jest prawomocne, a pokrzywdzeni, którzy złożyli zażalenia, mogą wnieść akt oskarżenia bezpośrednio do sądu.

Na pewno skorzystam z takiej możliwości - powiedział przewodniczący regionalnej "Solidarności" w Kaliszu Jan Mosiński. Uważa on nadal, że swoim zachowaniem w Ostrzeszowie Marek Siwiec obraził jego uczucia religijne i naruszył dobra osobiste.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)