ŚwiatGeorge Bush jak Churchill?

George Bush jak Churchill?

Na przedwyborczej konwencji Republikanów w
Nowym Jorku przemawiał były burmistrz tego miasta
Rudy Giuliani. Popularny "burmistrz Ameryki" wychwalał prezydenta
George'a W. Busha za obalenie reżimu Saddama Husajna w Iraku i
porównywał go do Churchilla.

George Bush jak Churchill?
Źródło zdjęć: © AFP

Obraz

Giuliani, którego przywódcza postawa po ataku terrorystycznym 11 września 2001 r. wzbudziła powszechne uznanie, wychwalał Busha za jego zasługi w wojnie z terroryzmem i podkreślał, że inwazja Iraku stanowiła nieodzowny element tej wojny.

Ten prezydent stanął w obliczu najgorszego kryzysu w naszej historii. Podjął wyzwanie, jednocząc naród i dokonując zwrotu, gdyż przeszedł z samej tylko obrony przed terroryzmem do ofensywy. Zyskał już sobie za to miejsce w naszej historii jako wielki amerykański prezydent - powiedział Giuliani.

Nawiązując do krytyki Busha za operację iracką, zwrócił uwagę, że swego czasu krytykowano także brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, kiedy nieustępliwie domagał się przygotowań do zbrojnej konfrontacji z Hitlerem, a także prezydenta Reagana, kiedy przyjął twardy kurs wobec sowieckiej Rosji.

Nieważne, jak media go demonizują, jak go ośmieszają i nie rozumieją jego przesłania. Ośmieszano też Winstona Churchilla, pomniejszano Ronalda Reagana. Podobnie jak prezydent Bush, byli oni optymistami i ich wizja wykraczała poza teraźniejszość, w przyszłość prawdziwego pokoju i wolności. Niektórzy nazywają to uporem. Ja nazywam to przywództwem - oświadczył "burmistrz Ameryki".

W długim, często okraszanym żartami, przemówieniu, Giuliani zaatakował też demokratycznego kandydata na prezydenta Johna Kerry'ego, wytykając mu lawirowanie i częste zmiany stanowiska. Zdaniem byłego burmistrza, w odróżnieniu od Busha, który ma odwagę przekonań, Kerry kieruje się tylko politycznym oportunizmem.

Przed Giulianim, który na początku swego wystąpienia złożył hołd ofiarom ataku 11 września, przemawiał senator John MacCain, bohater z Wietnamu. On także powiązał wojnę z terroryzmem z wojną w Iraku.

Ich przemówienia wynikały z taktyki republikańskich strategów, aby ukazać Busha jako lidera globalnej wojny z terrorystami, najlepiej gwarantującego bezpieczeństwo Ameryki po zamachu z 2001 r.

Obaj mówcy cieszą się poza tym popularnością wśród centrowych wyborców ze względu na różnice zdań z Bushem w wielu sprawach: McCain nie popiera forsowanych przez prezydenta obniżek podatków, liberalny Giuliani opowiada się za prawem do aborcji i badaniami nd komórkami macierzystymi.

Eksponując na zjeździe umiarkowanych polityków, partia republikańska pragnie przekonać Amerykę, że jest otwarta dla wszystkich, a Bush to "współczujący konserwatysta". Ma to przeczyć tezie, że prezydent swoją prawicową polityką wzmocnił podziały w USA.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)