Genetycznie modyfikowany ryż z USA trafił do Polski
Produkty zawierające genetycznie zmodyfikowany ryż, które pojawiły się na polskim rynku, zostały już wycofane z obrotu - zapewnia Główny Inspektorat Sanitarny.
14.11.2006 | aktual.: 14.11.2006 12:53
Rzeczniczka urzędu Anna Malinowska powiedziała, że po informacji z Komisji Europejskiej o podejrzeniu przedostania się takiego ryżu na rynek europejski, przebadano żywność we wszystkich województwach. W trzech próbkach - z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego - znaleziono ryż gentycznie modyfikowany LL 601.
Anna Malinowska zapewniła, że zakwestionowanych produktów nie ma już w sklepach. Poinformowała też, że w Unii Europejskiej wdrożono procedury, mające zapobiec w przyszłości przedostawaniu się na kontynent niedopuszczonej do obrotu żywności modyfikowanej genetycznie. Na granicy każdego kraju Wspólnoty będą pobierane próbki produktów i badane pod kątem zawartości GMO.
Marek Kryda z Instytutu Ochrony Zwierząt - pozarządowej organizacji zajmującej się m.in. sprawą modyfikowanej żywności - powiedział IAR, że inspekcja sanitarna powinna podać nazwy produktów ze skażonym ryżem i adresy sklepów, w których były one sprzedawane. Dodał, że Instytut Ochrony Zwierząt wkrótce sam je ujawni.
Zmodyfikowany genetycznie ryż o symbolu LL 601 został wyprodukowany przez fimę Bayer Crop Science. Po pojawieniu się go na amerykańskim rynku, wiele krajów i firm wstrzymało import ryżu ze Stanów Zjednoczonych. Tak zrobiła Japonia, a także hiszpańska firma Ebro Puleva, która kontroluje jedną trzecią unijnego rynku.