Trwa ładowanie...

Gen. Mieczysław Bieniek przedstawicielem Polski w NATO

20 kwietnia gen. Mieczysław Bieniek przejmie obowiązki polskiego przedstawiciela przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej; zastąpi na tym stanowisku gen. Mieczysława Cieniucha.

Share
Gen. Mieczysław Bieniek przedstawicielem Polski w NATO
Źródło: AFP
d43kbmx

Gen. Mieczysław Bieniek, jak sam zapowiada, rusza do Brukseli tuż po świętach wielkanocnych. - Wyjeżdżam 14 kwietnia; są cztery dni na przekazanie; od poniedziałku, 20 kwietnia obejmuję obowiązki - mówi.

Pytany o zakres obowiązków generał wylicza: "będę reprezentował polskie interesy wojskowe - występował w imieniu szefa Sztabu Generalnego i ministra obrony narodowej na Komitetach Wojskowych przy NATO i UE; uzgadniał wiele tematów dotyczących Sił Zbrojnych i pracował nad nową koncepcją strategiczną Sojuszu".

Gen. Bieniek uważany jest za jednego z najbliższych współpracowników szefa MON Bogdana Klicha - pełni obecnie funkcję jego radcy.

d43kbmx

Jak powiedział minister obrony Bogdan Klich, gen. Bieniek będzie odpowiadał za europejską politykę bezpieczeństwa i obrony przy Komitetach Wojskowych, czyli głównym organie wojskowym, który kształtuje politykę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- To odpowiedzialna funkcja, to jest przedstawiciel Wojska Polskiego w strukturach wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył Klich. - Gen Bieniek będzie następcą gen. Cieniucha, który wraca do Polski po dobrej kadencji i mam nadzieję, że będzie on równie dobrym przedstawicielem wojskowym, jak jego poprzednik - dodał.

W rozmowie z dziennikarzami podczas powrotnej podróży z Libanu, gdzie delegacja MON przebywała w czwartek, gen. Bieniek ujawnił, że jego poprzednik na stanowisku przedstawiciele przy NATO i UE gen. Cieniuch zastąpi go na stanowisku radcy ministra.

Gen. Bieniek ma 58 lat. Dowodził m.in. 6. Brygadą Desantowo-Szturmową w Krakowie i 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Był dowódcą polskiego kontyngentu w Syrii i brygady Nordycko-Polskiej SFOR w Bośni i Hercegowinie. Pełnił funkcję szefa Pionu Szkolenia i Ćwiczeń Kwatery Głównej Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE) w Mons. Był zastępcą dowódcy 3. Międzynarodowego Korpusu Armijnego w Turcji. Gen. Bieniek dowodził Wielonarodową Dywizją Sił Stabilizacyjnych w Iraku w 2004 r. Był dowódcą 2. Korpusu Zmechanizowanego. Doradzał szefowi Sztabu ANA (afgańskiej armii) w Islamskiej Republice Afganistanu.

d43kbmx

Podziel się opinią

Share
d43kbmx
d43kbmx
Więcej tematów