Trwa ładowanie...
d2g5jmh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gen. Gorenc zaniepokojony rozbudową rosyjskiej obrony przeciwrakietowej. Sprawa dotyczy m.in. Polski

• Dowódca operacji sił powietrznych USA w Europie i Afryce wyraził zaniepokojenie rozbudową rosyjskiej obrony przeciwrakietowej
• Rozmowę z gen. Frankiem Gorencem publikuje "New York Times"
• Sprawa dotyczy m.in. Polski
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Gorenc zaniepokojony rozbudową rosyjskiej obrony przeciwrakietowej. Sprawa dotyczy m.in. Polski
(sp.mil.pl)
d2g5jmh

Dowódca operacji sił powietrznych USA w Europie i Afryce gen. Frank Gorenc wyraził "bardzo poważne" zaniepokojenie rozbudową rosyjskiej obrony przeciwrakietowej - informuje "New York Times". Sprawa dotyczy m.in. Polski.

Według generała ta rosyjska obrona przeciwrakietowa "w coraz większym stopniu zagraża dostępowi militarnemu NATO do przestrzeni powietrznej w częściach Europy, łącznie z jedną trzecią nieba nad Polską". Generał powiedział, że rosyjska strategia w tym zakresie, znana pod skrótem A2/AD (anti-access/area denial) jest "jednym z najbardziej niepokojących trendów", jakie widział.

W wywiadzie udzielonym redakcji "New York Timesa" Gorenc wskazał na jedną z największych koncentracji w ramach A2/AD w Kaliningradzie. Powiedział, że systemy rakiet ziemia-powietrze są tam rozmieszczone w sposób "utrudniający dostęp do tamtego obszaru"; co ma konsekwencje także dla części terytorium Polski oraz dla republik bałtyckich, "gdyby samoloty NATO miały powód, żeby prowadzić tam operacje".

d2g5jmh

- To bardzo poważna sprawa. Oczywiście monitorujemy to w dalszym ciągu - powiedział dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie. Zaznaczył, że Rosjanie mają pełne prawo rozmieszczania takich systemów. - Ale proliferacja i zagęszczenie tego rodzaju środowiska A2/AD jest czymś, co będziemy musieli wziąć pod uwagę - podkreślił.

- Cieszy nas, że nasi sojusznicy zauważają ten problem. Obecne kierownictwo MON podchodzi do niego bardzo poważnie, zdajemy sobie sprawę, że trzeba wzmacniać Polskę jako kraj na wschodniej ścianie NATO - powiedział rzecznik resortu obrony Bartłomiej Misiewicz. - Stąd nasz postulat na nadchodzący szczyt sojuszu, dotyczący umieszczenia baz NATO - dodał.

d2g5jmh

Podziel się opinią

Share

d2g5jmh

d2g5jmh
Więcej tematów