Trwa ładowanie...
19-04-2004 08:50

Gen. Bieniek: Hiszpanie podjęli suwerenną decyzję

Wycofanie z Iraku kontyngentu Hiszpanii
jest suwerenną decyzją tego państwa i musi ona być respektowana -
oświadczył dowódca wielonarodowej dywizji w środkowo-południowej
strefie Iraku, generał Mieczysław Bieniek.

Gen. Bieniek: Hiszpanie podjęli suwerenną decyzjęŹródło: AFP
d2w14sy
d2w14sy

Dowódca dodał, że praca Hiszpanów w Iraku jest przez dywizję oceniana bardzo wysoko i stanowią oni istotną część dywizji, ale - jak zaznaczył - "deklaracje polityczne nie wpływają na ciągłość wykonywania zadań w rejonie odpowiedzialności".

Jak poinformowano w niedzielę w Kairze, powołując się na wiadomość przekazaną przez nowego ministra spraw zagranicznych Hiszpanii Miguela Angela Moratinosa, Hiszpanie wycofają swój kontyngent wojskowy z Iraku w ciągu najbliższych 15 dni.

Kilka godzin wcześniej nowy premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero ogłosił, że kontyngent hiszpański zostanie wycofany z Iraku "najszybciej, jak to będzie możliwe". Zapatero, który wygrał wybory 14 marca, trzy dni po krwawej serii zamachów w Madrycie, podkreślił, że wycofuje żołnierzy hiszpańskich, ponieważ ich misja w Iraku jest bardzo niepopularna w społeczeństwie hiszpańskim. W zamachach zginęło 191 osób.

"Decyzja o wycofaniu wojsk hiszpańskich z Iraku jest decyzją suwerennego państwa i jego gremium politycznego, i musi być respektowana. Natomiast wycofanie kontyngentu hiszpańskiego jest operacją militarną, wymagającą czasu i odpowiedniego planowania, co aktualnie się odbywa" - głosi komunikat Bieńka, rozdany w poniedziałek rano dziennikarzom w Obozie Babilon.

d2w14sy

Bieniek przypomina, że w ostatnim czasie Hiszpanie odpierali ataki bojówkarzy Muktady al-Sadra, broniąc ważnych obiektów użyteczności publicznej i administracji lokalnej, włączyli się też w zapewnianie bezpieczeństwa podczas jednego z największych świąt szyickich - Arbain.

Hiszpański kontyngent w Iraku liczy około 1300 żołnierzy. Hiszpanie dowodzą brygadą Plus Ultra, którą współtworzą razem z Salwadorem, Hondurasem i Dominikaną. Brygada odpowiada za dwie z pięciu prowincji strefy środkowo-południowej - Kadisiję i Nadżaf.

Według nieoficjalnych informacji, wycofanie się Hiszpanów najprawdopodobniej spowoduje zakończenie misji także przez trzy inne kraje tworzące brygadę - są one uzależnione od hiszpańskiej logistyki i łączności. Oznaczałoby to, że licząca 10 tys. ludzi dywizja stopnieje o 1400 żołnierzy. (mj)

d2w14sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w14sy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj