PolskaGebethner: jeśli wniosek o wotum upadnie - upada rząd

Gebethner: jeśli wniosek o wotum upadnie - upada rząd

Jeśli wniosek o udzielenie wotum zaufania dla
rządu zostanie odrzucony przez Sejm, premier musi podać się do
dymisji, nie ma innego wyjścia - powiedział
konstytucjonalista, prof. Stanisław Gebethner.

09.06.2003 15:50

Jak powiedział prof. Gebethner, wniosek o udzielenie wotum zaufania rządowi składa do marszałka Sejmu sam premier. Wniosek taki jest przewidziany konstytucją z 1997 roku.

Prof. Gebethner wyjaśnił, że wotum zaufania dla rządu jest udzielane zwykłą większością głosów, w obecności przynajmniej połowy posłów. - "Czyli jeżeli jest 230 osób na sali, to do uzyskania wotum wystarczy 116 posłów, a jeśli niektórzy się wstrzymają, to nawet mniej" - dodał.

"Jeśli większość będzie głosowała przeciwko wotum zaufania, to zgodnie z artykułem 162 Konstytucji, premier składa dymisję Rady Ministrów" - zaznaczył profesor. Dodał, że premier w tej sytuacji nie ma innego wyjścia.

"I wtedy wszczynamy korowód z tworzeniem rządu, na końcu którego mogą się pojawić przyspieszone wybory" - powiedział.

Prof. Gebethner zaznaczył, że wniosek o udzielenie zaufania rządowi jest procedurą normalną w systemie parlamentarnym. "Tego przepisu nie testowano jeszcze pod rządami tej konstytucji, ale to jest wszystko zgodne z regułami systemu parlamentarnego" - oświadczył.

"Premier jakby pyta Sejmu: macie do mnie zaufanie? A nie macie, to dziękuję" - tłumaczył konstytucjonalista. Jak zaznaczył, jeśli rząd otrzyma wotum zaufania, premier "będzie wiedział, na czym stoi".

W poniedziałek premier zapowiedział, że chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w tym tygodniu, został przegłosowany wniosek o wotum zaufania dla jego rządu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)