Trwa ładowanie...
d4kes14
05-11-2007 13:25

Gdzie w naszym mózgu powstają fałszywe wspomnienia?

Nasza pamięć obfituje w fałszywe
wspomnienia, które często traktujemy jak najprawdziwszą prawdę.
Okazuje się, że na nasze przekonanie często wpływa obszar, w
którym mózg przetwarza niektóre ze wspomnień - informują naukowcy
na łamach "Journal of Neuroscience".

d4kes14
d4kes14

Informacje pozyskiwane z pamięci przetwarzane są jednocześnie w dwóch obszarach mózgu. Każdy z nich koncentruje się na innym aspekcie wspomnień.

Płat skroniowy przyśrodkowy, zlokalizowany u podstawy mózgu, skupia się na faktach związanych z danym wydarzeniem. Z kolei czołowo-ciemieniowa sieć, w górnej części mózgu, przetwarza raczej ogólną "wizję" wydarzenia.

Neurolodzy z Duke University Medical Center w Stanach Zjednoczonych uważają, że miejsce przetwarzania informacji w mózgu wpływa na nasze postrzeganie niektórych wspomnień jako prawdziwych, mimo że nigdy się nie wydarzyły.

Odkrycia te mogą pomóc w lepszym zrozumieniu zachodzących wraz z wiekiem zmian w mózgu, a być może nawet umożliwią lepszą diagnozę choroby Alzheimera w jej wczesnych stadiach - uważa prowadzący badania, neurolog Roberto Cabeza z Duke University Medical Center.

d4kes14

Ludzka pamięć to nie komputer. Nie musi informować nas wyłącznie o tym, co się wydarzyło. Istnieje wiele sytuacji, kiedy ludzie są głęboko przekonani, że pamiętają coś, co tak naprawdę w ogóle nie miało miejsca - mówi Cabeza.

Cabeza postanowił sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Badał mózgi ochotników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Technika ta pozwala na zorientowanie się, które obszary mózgu są aktywne podczas wykonywania konkretnych zadań umysłowych. Podczas badań ochotnicy musieli rozwiązywać testy sprawdzające ich pamięć i wspomnienia.

Wspomnienia, które okazały się prawdziwe, zlokalizowane były w skroniowym przyśrodkowym płacie mózgu, skupiającym się na zapamiętywaniu faktów. Wydaje się to logiczne, ponieważ obszar ten, rejestruje więcej detali - komentuje Cabeza.

Z kolei wspomnienia fałszywe przetwarzane były w czołowo- ciemieniowej części mózgu, zapamiętującej ogólne wrażenia ze zdarzeń.

Badania te pomagają w odpowiedzi na pytanie, co dzieje się w starzejącym się mózgu. Starzejący się, zdrowy mózg, szybciej traci zdolność do przypominania sobie szczegółów niż ogólnych wrażeń. Z kolei pacjenci z alzheimerem tracą oba typy pamięci. Informację tę można wykorzystać w diagnozie tej choroby w jej wczesnej fazie - podsumowuje naukowiec.

d4kes14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kes14
Więcej tematów