Gdzie się uczyć zawodu: w kraju czy za granicą?
Staż w dobrej firmie bywa przepustką do wymarzonej pracy. Ten, kto zaplanował już swoją ścieżkę kariery, powinien dobrze się zastanowić, gdzie w jego zawodzie najlepiej zdobyć doświadczenie.
Pierwszą decyzją, jaką musi młody człowiek podjąć, jest wybór miejsca nauki podstaw zawodu. W kraju czy poza jej granicami. Zagraniczny staż kojarzy się przede wszystkim z prestiżem. Jednak to niejedyne jego zalety. – Jest gwarancją dobrej znajomości języka obcego, co we Wrocławiu jest niezwykle ważne – przekonuje Karolina Kierko, konsultantka ds. rekrutacji i selekcji Adecco. - Jednak praktyka w Polsce umożliwia poznanie realiów rynku lokalnego, co pracodawcy cenią dziś bardzo wysoko. Trzeba sobie zatem zadać pytanie: Co chcę osiągnąć? Jak się okazuje, staże poza krajem nie muszą wcale przygotowywać lepiej, w dodatku trudniej z nich zrezygnować bez konsekwencji - dodaje.
– Młodzi ludzie często wyjeżdżają za granicę z ciekawości – twierdzi Krzysztof Chmielewski, prezes Zarządu Fundacji Manus. – Tymczasem w Polsce firmy potrafią coraz lepiej przekazać doświadczenie i można naprawdę wiele się nauczyć. A to liczy się najbardziej.
Jak zdobyć
Poszukującym pomagają uczelniane biura praktyk. Jednak wiele osób samodzielnie woli załatwić sobie staż. – Chciałam zajmować się tłumaczeniem. Nie jest łatwo znaleźć atrakcyjną propozycję – uważa Karolina, stażystka w hotelu Radisson SAS. Jej kolega ze stażu, Sebastian, ma nadzieję poznać zasady funkcjonowania działu marketingu. Oboje są przekonani, że zdobyte doświadczenie w przyszłości zaprocentuje. Rzeczywiście – dziś okoliczności sprzyjają temu bardziej niż kiedykolwiek, między innymi dlatego, że współczesne staże bardzo się różnią od tych dawnych. Jeszcze kilka lat temu praktykanci często parzyli kawę i robili odbitki ksero. Teraz traktuje się ich poważnie, jak partnerów.
Szansa na umowę
Sytuacja zmieniała się wraz z rozwojem europejskich rynków zatrudnienia. Brakuje wykwalifikowanego personelu, przedsiębiorstwa widzą więc w studentach i absolwentach poważnych kandydatów na przyszłych pracowników. Często chętnie proponują odpowiedzialne stanowiska oraz możliwość rozwoju w firmie. Nie ma w tym nic dziwnego – to najtańszy i bardzo skuteczny sposób rekrutacji. – Czekamy nawet na ludzi bez wykształcenia kierunkowego – zapewnia Michał Grobelny, F&B Service Manager w hotelu Radisson SAS. – Ważne jest dla nas zaangażowanie, z najlepszymi praktykantami podpisujemy umowy. Pracownicy agencji zatrudnienia przyznają, że nie spotkali się ze strony pracodawcy z wymogiem odbycia stażu za granicą. Poziom znajomości języka można poświadczyć certyfikatem lub zaprezentować podczas rozmowy. Przedsiębiorcy oczekują umiejętności efektywnej pracy, znajomości narzędzi oraz organizacji działań. Najcenniejsze są te praktyki, które poświadczają duży zakres samodzielności i odpowiedzialności. Aby je odbyć, nie
trzeba szukać daleko.
Gdzie szukać praktyki we Wrocławiu: Biuro Karier Akademii Ekonomicznej, www.ae.wroc.pl/biuro_karier, tel. 071-368-08-82
Biuro Karier Uniwersytetu Wrocławskiego, www.careers.uni.wroc.pl, tel. 071-375-28-51
Biuro Karier Uniwersytetu Przyrodniczego www.ar.wroc.pl/polish/studia/biuro, tel. 071-320-10-26
Fundacja MANUS, www.manus.pl, tel. 071-320-39-61
Portal dla Studentów, www.wokolkariery.pl
Karolina Przybysz