Trwa ładowanie...
d22jc2w
20-11-2007 21:55

Gdzie jadali bohaterowie "Misia"?

Gdzie znaleźć bar mleczny "Apis", w którym
stołowali się bohaterowie "Misia" Barei, przy jakiej ulicy
mieszkała sympatyczna rodzina z serialu "Wojna domowa"? -
odpowiedź na te i wiele podobnych pytań znaleźć można w "Filmowym
przewodniku po Warszawie" - książce, która właśnie trafiła do
sprzedaży.

d22jc2w
d22jc2w

Przewodnik, autorstwa Grzegorza Sołtysiaka, wydało Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW). Autor książki wyjaśnił, w których miejscach w stolicy kręcono określone sceny z polskich filmów i seriali. Opisując te miejsca, podał jednocześnie informacje typowe dla przewodników - np. daty wzniesienia budynków, nazwiska architektów.

Najstarszym filmem, o którym wspomniano w przewodniku, jest "Skarb" Leonarda Buczkowskiego z r. 1949, a jednym z najnowszych - "Plac Zbawiciela" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze z 2006 r. - tłumaczył Sołtysiak na spotkaniu promocyjnym książki. Zaznaczył, że wybór filmów w przewodniku jest jego subiektywną decyzją.

Baru mlecznego "Apis", ze sztućcami na łańcuchu i blaszanymi miskami przykręconymi do stołów, znaleźć niestety nie można, gdyż taki w ogóle nie istniał- Sołtysiak rozwiał nadzieje miłośników "Misia". Jak wyjaśnił, przedstawione w filmie wnętrza baru były jedynie dekoracją, którą później zdemontowano.

Sołtysiak wyjawił, gdzie mieszkali bohaterowie znanych filmów. Przykładowo: bohaterowie "Wojny domowej" - Paweł z rodzicami - mieszkali w budynku przy ul. Senatorskiej 24, a państwo Karwowscy z "Czterdziestolatka" przy ul. Pańskiej.

d22jc2w

Ryszard Ochódzki przebywał w budynku przy ul. Ząbkowskiej 30, gdy - w filmie "Rozmowy kontrolowane" - w czasie stanu wojennego ukrywał się przed służbą bezpieczeństwa. Bohater komedii "Poszukiwany, poszukiwana", Stanisław Maria Rochowicz, mieszkał z żoną na poddaszu kamienicy przy ul. Grzybowskiej 46.

Wspominając o adresie przy ul. Złotej 25, gdzie mieszkali bohaterowie serialu "Dom", Sołtysiak zaznaczył, że kamienicy tej nie ma pod tym adresem - jej miejsce zajął Pałac Kultury i Nauki. W pierwszej serii udawał ją dom przy ul. Pańskiej 25, w drugiej - przy Marszałkowskiej 45 (wnętrza) i Kowelskiej 6 (plenery)- wyjaśnił.

Ulubiona kawiarnia bohaterów serialu "Kryminalni" to Coala Cafe przy ul. Świętokrzyskiej- ujawnił.

"'Filmowy przewodnik po Warszawie' skierowany jest zarówno do miłośników polskich filmów i seriali, jak też do osób, które chcą zwiedzić Warszawę w sposób niebanalny" - napisał Sołtysiak we wstępie do książki. Jednocześnie zaproponował kilka tras wycieczek tematycznych - np. trasy prowadzące przez Warszawę "barejowską" i Warszawę "kryminalną" (czyli przez miejsca, gdzie kręcono sceny do filmów kryminalnych).

d22jc2w

Książka jest ilustrowana fotosami przedstawiającymi sceny z polskich filmów, zawiera indeksy miejsc i filmów. Ukazała się w ramach serii przewodników, wydawanej dzięki staraniom Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału MPW. Redaktorem serii jest Dariusz Gawin. Pierwsza książka z tej serii, "Przewodnik po powstańczej Warszawie" autorstwa Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego, ukazała się w październiku. Trzecia, "Przewodnik po warszawskich blokowiskach", jest w przygotowaniu - jej autorem jest Jarosław Trybuś.

d22jc2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22jc2w
Więcej tematów