Gdzie człowiek nie może, tam robota pośle
"Expert" i "Inspektor" - roboty stworzone przez polskich naukowców - znajdują zastosowanie w operacjach antyterrorystycznych, inspekcji i ochronie obiektów oraz w pracy w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego. Roboty zaprezentowano na XV Krajowej Konferencji Automatyki w Warszawie.
29.06.2005 | aktual.: 29.06.2005 23:54
Pierwsza dekada XXI w. to dekada terroryzmu. Istnieją trzy formy walki z nim: policyjna - za pomocą nadzoru i popularnej pałki, militarna - wojskowa, i nasza, pokojowa - dzięki wykorzystaniu inteligentnych maszyn, które w tej walce są partnerami dla człowieka - powiedział dr inż. Jan Jabłkowski, zastępca dyrektora ds. badawczo-rozwojowych Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP).
Stworzone przez polskich naukowców roboty przystosowane są do działania zarówno w ciasnych pomieszczeniach - takich jak samoloty, autobusy, pociągi ("Expert") - jak i na wolnym powietrzu ("Inspektor").
W trakcie prezentacji, która odbyła się przed gmachem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, mniejszy, ale za to posiadający dłuższe, sięgające 3 metrów ramię "Expert" chwycił w zamontowane na jego platformie szczypce paczkę symbolizującą ładunek wybuchowy, przejechał z nią kilka metrów i zostawił w pobliżu "Inspektora". Ten przetransportował ją na bezpieczną odległość, gdzie została zdetonowana przez pirotechników. Pokaz wzbudził wśród licznie zgromadzonych widzów duży entuzjazm - zarówno sprawnością pracy, jak i samym wyglądem niecodziennych maszyn.
Na platformie "Experta" można zamontować szereg dodatkowych urządzeń, np. urządzenie rentgenowskie, urządzenie do wybijania szyb samochodowych, oporopowrotnik z celownikiem laserowym do wyrzutników pirotechnicznych. Cała praca robota kontrolowana jest ze stanowiska operatorskiego mającego postać poręcznej, rozkładanej walizki, odpornej na uszkodzenia. W jej środku zamontowany jest kolorowy ekran LCD, który przekazuje widok z sześciu kamer zamontowanych na korpusie robota - opisywał działanie robota konstruktor Piotr Szynkarczyk.
Robot mobilny SMR-100 "Expert" jest drugim skonstruowanym przez PIAP. Pierwszy egzemplarz zakupiło już warszawskie lotnisko Okęcie. SR-12 "Inspektor" znajduje się na stanie większości polskich placówek antyterrorystycznych. Został uhonorowany wieloma nagrodami. NASA doceniła przednią gąsienice, dzięki której urządzenie wykazuje dużo większą mobilność niż jego międzynarodowi konkurenci. W 2003 roku "Inspektor" został uhonorowany tytułem "Teraz Polska" i zdobył złoty medal na Targach Poznańskich. W ubiegłym roku "Expert" został uznany za polski produkt przyszłości.