Gdyńscy radni odebrali czterem osobom honorowe obywatelstwa
Tytułów honorowych obywateli Gdyni pozbawiła w
środę Rada Miasta Gdyni cztery osoby, w tym trzech wysokich rangą
dowódców wojskowych ZSRR. Stało się to na wniosek miejscowych
środowisk kombatanckich.
Uchwałę poparło 21 spośród 28 radnych, wszyscy obecni na sesji.
Gdyńscy radni odebrali honorowe obywatelstwa miasta działaczowi PPS Kazimierzowi Rusinkowi, który w 1946 r. otrzymał to wyróżnienie za "zainteresowanie potrzebami gdyńskiej masy pracującej, przekazując dla Gdyni 30 ton odzieży i obuwia"
Honorowymi obywatelami Gdyni przestało też być trzech oficerów Armii Czerwonej - marszałek Konstanty Rokossowski (honorowe obywatelstwo otrzymał w 1949 r.), marszałek wojsk pancernych Amazasp Babadżanian (1970 r.) oraz wiceadmirał Nikołaj Szablikow (1977 r.). Dwaj pierwsi zostali uhonorowani za zasługi w wyzwoleniu miasta w 1945 r., trzeci - za "wielki wkład w pogłębienie przyjaźni polsko-radzieckiej i umacnianie polsko- radzieckiego braterstwa broni na morzu".
Wyróżnienie zwłaszcza trzech ostatnich osób godnością honorowego obywatela dokonało się pod naciskiem okoliczności i politycznej atmosfery tamtego czasu. Nie przeprowadzono wówczas dogłębnej analizy całokształtu ich działalności. Po zmianach, które nastąpiły w świecie na początku lat 90., osoby te nie mogą być dłużej proponowane gdynianom jako wzór do naśladowania - uznała komisja statutowa Rady Miasta Gdyni, która zgłosiła pod głosowanie stosowną uchwałę o odebraniu im miejskich wyróżnień.
Zdaniem gdyńskich radnych, nieuprawnione jest stawianie wymienionych osób w jednym szeregu z innymi honorowymi obywatelami Gdyni, jak m.in. Ignacy Mościcki (1928), Eugeniusz Kwiatkowski (1928), Józef Piłsudski (1928), Lech Wałęsa (1995), Ryszard Kaczorowski (1999), Andrzej Wajda (2000), Władysław Bartoszewski (2004).