Gdańskie muzeum otrzymało dzieła Jana Heweliusza
Największe dzieło Jana Heweliusza, "Machina
Coelestis" z 1673 roku zostało w niedzielę przekazane w depozyt
Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska.
Starodruk przekazał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przed występem wokalistki i kompozytorki Lury z Wysp Zielonego Przylądka. Na koncert, który był główną atrakcją obchodów Tygodnia Heweliusza, przybyło do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej około 1200 osób.
"Machina Coelestis pars prior" ("Budowa nieba część pierwsza"), największe dzieło Jana Heweliusza, kilka miesięcy temu pojawiło się na aukcji w warszawskim antykwariacie. Starodruk wylicytował gdański samorząd i zapłacił 210 tys. zł. W woluminie znajdowała się też druga praca gdańskiego astronoma, "Cometographia" ("Kometografia").
Monumentalne dzieło "Machinae Coelestis pars prior" to zbiór 30 misternie wykonanych grafik, ilustracji, rycin i tabel prezentujących pracę astronoma w gdańskim obserwatorium przy ul. Korzennej. Heweliusz w swym dziele opisał historię astronomii, zaprezentował instrumenty astronomiczne swojego bogato wyposażonego obserwatorium.
"Cometographia" z 1668 r. to przegląd wszystkich komet odkrytych i obserwowanych przez ludzkość do 1665 r. Pozyskana przez Miasto Gdańsk publikacja składa się z 38 tablic, własnoręcznie rytowanych przez Jana Heweliusza. Zawiera ona informacje, grafiki, tabele o 250 kometach. Astronom swoje dzieła zadedykował królowi Francji Ludwikowi XIV.
Docelowo woluminy będą należały do Muzeum Nauki Gdańskiej im. Jana Heweliusza, które ma powstać na poddaszu św. Katarzyny - kościoła, z którym związany był przez całe życie i w którym spoczywa Jan Heweliusz.
W minionym tygodniu w Gdańsku podczas obchodów "Tygodnia Heweliusza" zrealizowano m.in. program edukacyjny poświęcony wielkiemu gdańszczaninowi. Prawie 300 uczniów z 10 gdańskich szkół poznawało postać i dokonania Jana Heweliusza.
Niedzielny występ charyzmatycznej wokalistki z Wysp Zielonego Przylądka, uważanej za następczynię afrykańskiej diwy Cesarii Evory, był główną częścią obchodów Tygodnia Heweliusza.
Gdański astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca Jan Heweliusz, urodzony 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, zmarł 28 stycznia 1687 r. także w Gdańsku. W roku 1664 został przyjęty do angielskiego Royal Society, a dwa lata później zaproponowano mu główne stanowisko w nowo zbudowanym obserwatorium w Paryżu. Heweliusz odmówił.