Gdańsk opanowany przez jarmark
Ponad 1000 stoisk handlowych, kolekcjonerskich
i rzemieślniczych znajduje się na rozpoczętym w Gdańsku
Jarmarku św. Dominika. Tradycja jarmarczna sięga w Gdańsku
średniowiecza.
W sobotę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekazał klucze do bram miasta uczestnikom jarmarku. Później rozpoczął się spektakl plenerowy "Goldwaser dla Gdańszczan", oparty na gdańskiej legendzie powstania wódki Goldwasser.
Uroczystość otwarcia imprezy uświetniły ponadto popisy szczudlarzy, tancerzy i kuglarzy. Wieczorem obędzie się pokaz sztucznych ogni i koncert rockowy.
Stoiska handlowe tradycyjnie ustawione zostały na uliczkach Starego i Głównego Miasta. Impreza potrwa w Gdańsku do 10 sierpnia.
W ramach jarmarku odbędzie się m.in. "Migo Dominika" - festiwal zespołów dziecięcych i młodzieżowych, Rewia Orkiestr Dętych.
Imprezy towarzyszące to m.in. Festiwal Carillonowy, Festiwal Szekspirowski, czy Międzynarodowy Bieg św. Dominika.
Podczas "Morskich klimatów" na specjalnie ustawionym na Targu Węglowym basenie odbyć się maja m.in. pokazy ratownictwa wodnego i prezentacje hodowli raków, ślimaków i żab.
Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy ponad 740 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w 1260 roku. Od tego czasu, z przerwami w niektórych okresach, organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu przypada dzień patrona jarmarku. Po wojnie impreza została reaktywowana w 1972 roku.