Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej otwarta
Prace plastyczne niemal stu najwybitniejszych
polskich artystów współczesnych znalazły się w otwartej w Kielcach, jedynej w Polsce, Galerii Współczesnej
Sztuki Sakralnej "Dom Praczki". Twórcą ekspozycji jest dyrektor
Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik.
W galerii znalazły się obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki oraz fotografie i tkaniny autorstwa m.in. Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Edwarda Dwurnika, Jerzego Beresia, Adama Bujaka, Gustawa Zemły, Ewy Kuryluk i Franciszka Maśluszczaka. Jedną z pierwszych prac przekazanych muzeum był odnaleziony rysunek Andrzeja Wróblewskiego zatytułowany "Frasobliwy". Większość prac, które trafiły do Kielc, to darowizny artystów.
Ważne jest, że dane nam było stworzyć miejsce, dom, w którym myślenie wokół sacrum ma swoją przestrzeń. Mamy przekonanie, że każdy, kto będzie w tej przestrzeni, jakoś ją przeżyje i po wyjściu z niej jakiś komunikat o sobie, o swojej tajemnicy odczyta - powiedział Mądzik. Podkreślił, że odczuł wielką życzliwość i gotowość artystów do przekazania swoich dzieł do Galerii.
Twórca idei muzeum siedem lat starał się o stworzenie ekspozycji. Dwa lata temu jego starania wsparły władze Kielc, które na siedzibę placówki przeznaczyły osiemnastowieczny Dom Praczki i Pisarza Prowentowego. Zruinowany budynek wyremontowano, a wnętrza przystosowano do celów ekspozycyjnych.
Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda nazwali Galerię "oryginalną ideą". "Fakt, że takie pomysły znajdują szansę realizacji, i to poza stolicą, cieszy szczególnie, gdyż pokazuje, jak nasz kraj cywilizuje się niezależnie od politycznego chaosu i warszawskich swarów i kłótni" - napisali w liście do Mądzika.
Otwarcie ekspozycji uświetnili aktorzy Teresa Budzisz- Krzyżanowska i Andrzej Seweryn, którzy z tej okazji recytowali "Promethidion" Cypriana Kamila Norwida.
Leszek Mądzik jest reżyserem i scenografem. W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL, której jest dyrektorem artystycznym, i z którą zrealizował m.in. spektakle głośne spektakle: "Ecce Homo", "Wieczerza", "Wilgoć", "Tchnienie".