Gaelicki oficjalnym językiem UE
Unia Europejska przyzna oficjalny status
językowi gaelickiemu - poinformowano w Irlandii, w
której tego starego celtyckiego języka używa tylko część
mieszkańców wyspy. Gaelicki stanie się 21. oficjalnym językiem Unii.
To prawdziwy psychologiczny zastrzyk dla języka Irlandczyków - powiedział minister spraw zagranicznych Dermot Ahern, przebywający na spotkaniu UE w Luksemburgu.
Szef irlandzkiej dyplomacji ocenił, że dzięki temu powstanie około 30 miejsc pracy dla tłumaczy z gaelickiego. Za ich tłumaczenia podatnicy krajów członkowskich zapłacą rocznie około 3,5 mln euro.
Gaelicki wejdzie do rodziny oficjalnych języków UE 1 stycznia 2007 roku. Dzięki temu każdy z przedstawicieli Irlandii w UE będzie mógł swobodnie wypowiadać się w tym języku, a nie po angielsku; na żądanie delegatów irlandzkich będą także możliwe tłumaczenia na żywo w ich języku podczas szczytów UE.
Wprowadzenie gaelickiego jako oficjalnego unijnego języka oznacza konieczność przetłumaczenia unijnego dorobku ustawodawczego.
Na całej wyspie do końca XVI wieku mówiono po gaelicku. Obecnie ocenia się, że język ten zna około 1,43 mln mieszkańców (39%). Zgodnie z konstytucją irlandzką pierwszym językiem jest gaelicki, a oficjalne dokumenty są wydawane także angielsku. Jednak miejscowy dialekt używany jest tylko w niektórych regionach. Językiem ojczystym przeważającej części Irlandczyków jest angielski.