ŚwiatG8 przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia

G8 przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia


Szefowie państw i rządów grupy G8, obradujący od wtorku w pilnie strzeżonym kurorcie Sea Island na południu USA, przyjęli na sesji wieczornej plan przeciwdziałania zjawisku rozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

G8 przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia
Źródło zdjęć: © AFP

10.06.2004 | aktual.: 10.06.2004 10:23

Uczestnicy spotkania wymienili Koreę Północną oraz Iran jako kraje, które powinny uczynić więcej w zakresie dostosowania swej polityki do wymogów międzynarodowych i wezwali je do pełnej współpracy ze społecznością międzynarodową w zakresie broni masowego rażenia.

Poważne zaniepokojenie

Ósemka wyraziła "poważne zaniepokojenie" z powodu polityki Korei Północnej i wezwała ten kraj do porzucenia programu jądrowego, popierając jednocześnie w pełni rozmowy sześciostronne (Korea Płn, Korea Płd, USA, Japonia, Chiny i Rosja), których celem jest przekonanie Phenianu do rezygnacji z programu jądrowego.

"Zdecydowanie popieramy proces sześciostronny i stanowczo wzywamy (Koreę Płn), by w sposób całkowity, sprawdzalny i nieodwracalny porzuciła wszystkie swe programy związane z bronią jądrową" - stwierdzono w przyjętym w Sea Island oświadczeniu.

Premierzy i prezydenci krajów G8 (USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Kanada i Rosja) na dorocznym spotkaniu w amerykańskim stanie Georgia zwrócili uwagę Iranowi na zwłokę w realizacji niektórych ustaleń w zakresie programu jądrowego.

Pewne postępy

G8 przyznała, że Iran poczynił pewne postępy we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, ale wyraziła jednocześnie zaniepokojenie, że kraj ten nie czyni wystarczająco wiele, jeśli chodzi o rezygnację z procesu wzbogacania uranu.

"Wyrażamy ubolewanie" z powodu opóźnień i niewystarczającej otwartości w działaniach Iranu w zakresie programu jądrowego - stwierdzili premierzy i prezydenci Ósemki. Zażądali, by Teheran całkowicie podporządkował się wymogom MAEA.

Grupa G8 również na tegorocznym szczycie nie powtórzyła stanowiska Waszyngtonu wobec Iranu, zgodnie z którym istnieją podstawy by sądzić, że republika islamska dąży do wyprodukowania broni atomowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)