G‑8 przyjęło plan walki z chorobami zakaźnymi
Przywódcy państw G-8, siedmiu najbardziej
uprzemysłowionych państw świata i Rosji, przyjęli w
Strielnie pod Petersburgiem plan walki z chorobami zakaźnymi, w
którym zwracają uwagę m.in. na konieczność współpracy w sferze
monitorowania zachorowań.
Przywódcy krajów G-8 deklarują w przyjętym dokumencie, że będą dążyć także do osiągnięcia zauważalnego postępu w sferze badań naukowych nad chorobami zakaźnymi, dostępu do zapobiegania i leczenia tych chorób wśród potrzebujących poprzez programy pomocowe nakierowane na wzmocnienie wydolności systemów opieki zdrowotnej i wspierania wysiłków organizacji międzynarodowych zmierzających do skutecznej walki z epidemiami ptasiej grypy.
Zwrócono również uwagę na konieczność zrealizowania poprzednich zobowiązań państw G-8 w sferze chorób zakaźnych, takich jak wspieranie światowych funduszy na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią, całkowite upowszechnienie dostępu do terapii dla chorych na AIDS do 2010 r. czy wspieranie międzynarodowych prac nad szczepionką przeciwko HIV.
Przywódcy zaapelowali do wszystkich rządów o rozważenie zniesienia ceł importowych i innych pozacelnych ograniczeń na leki i sprzęt medyczny, aby ułatwić ubogim dostęp do leczenia.
Nawiązując do uzgodnień z poprzedniego szczytu w szkockim Gleneagles, zwrócili uwagę na konieczność udoskonalenia systemów ostrzegania przed klęskami żywiołowymi i dopracowania międzynarodowego systemu koordynowania pomocy dla ich ofiar. Przypomnieli przy tym, że klęski żywiołowe kosztują życie dziesiątek tysięcy osób rocznie, a w ciągu ostatnich 25 lat spowodowały straty materialne w wysokości ponad 100 mld dol.
Jak podkreślili sygnatariusze dokumentu, co roku umierają na AIDS, gruźlicę i malarię miliony osób, które można by uratować. Jedna trzecia mieszkańców świata jest zagrożona gruźlicą, na którą umiera co roku około 2 mln osób, a w niektórych rejonach globu choruje na nią więcej osób niż 20 lat temu. Rocznie zapada na malarię ponad 300 mln soób, z czego umiera ponad milion. Straty gospodarcze państw afrykańskich spowodowane ta chorobą szacowane są na 12 mld dol. rocznie.
Małgorzata Wyrzykowska