PolskaFunkcjonariusze państwowi ujawnią źródło majątku

Funkcjonariusze państwowi ujawnią źródło majątku

Rząd przyjął we projekt ustawy o ograniczeniach związanych z pełnieniem funkcji publicznych, wprowadzającej tzw. lustrację majątkową. Według projektu, funkcjonariusze państwowi mają być zobowiązani nie tylko do przedstawienia stanu majątkowego, ale także do wskazania jego źródeł; mają też informować o majątku współmałżonków.

"Projektowane przepisy uniemożliwią ukrywanie posiadanych środków, np. poprzez przepisywanie ich na osobisty majątek małżonka" - napisano w komunikacie CIR. Oświadczenia majątkowe będą jawne, z wyjątkiem oświadczeń składanych przez oficerów służb specjalnych oraz wywiadu skarbowego.

Projekt ustawy obejmuje wszystkie stanowiska, na których wymagane jest złożenie oświadczenia majątkowego.

Propozycja rządowa rozszerza też wykaz stanowisk, których objęcie będzie wymagało złożenia oświadczeń majątkowych, np. o kierowników jednostek organizacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, funkcjonariuszy służby dyplomatycznej, kierowników samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej, dyrektorów sądów apelacyjnych, członków rady NFZ czy kierowników jednostek badawczo-rozwojowych.

Według projektu, osoby pełniące funkcje publiczne będą musiały ujawnić osobisty majątek małżonka. Wprowadza on również obowiązek składania oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonka. Ponadto osoby te będą musiały podać informacje m.in. o środkach, które przekazały innym osobom na 5 lat przed objęciem funkcji lub stanowiska. Do oświadczenia będzie trzeba dołączyć kopię deklaracji PIT za rok poprzedni.

"W przypadku osób pełniących najwyższe funkcje państwowe i samorządowe, kontrola urzędów skarbowych będzie miała charakter obligatoryjny" - napisano w komunikacie CIR.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości, sprawą zajmie się Centralne Biuro Antykorupcyjne. Rządowa propozycja zakłada, że jawny Rejestr Korzyści będzie prowadzony przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a nie - jak dotąd - przez Państwową Komisję Wyborczą.

Według nowych przepisów, oświadczenia majątkowe mają być składane do 15 maja, a nie jak dotychczas - do 31 marca każdego roku.

"Przyjęto rozwiązanie, że termin składania wszystkich oświadczeń będzie liczony od dnia objęcia stanowiska bądź funkcji lub złożenia ślubowania, co jest ujednoliceniem terminów obowiązujących obecnie przedstawicieli władz samorządowych" - czytamy w komunikacie.

Według nowych przepisów, "osoby zajmujące stanowisko publiczne w terminie 4 miesięcy od dnia powołania będą musiały zakończyć działalność gospodarczą, sprzedać posiadane udziały lub akcje oraz rozwiązać stosunek pracy". W projekcie osobom tym zakazano także pełnienia funkcji członka zarządu w fundacjach i stowarzyszeniach oraz zabroniono pracy w przedsiębiorstwach korzystających ze środków publicznych.

Projekt zaostrza również odpowiedzialność dyscyplinarną i karną za niewypełnienie obowiązków przewidzianych w ustawie. Wprowadzono odpowiedzialność karną za nieujawnienie źródeł pochodzenia majątku nabytego w trakcie pełnienia funkcji. Sąd będzie orzekał wówczas o przepadku tego mienia. Osoba skazana za podanie nieprawdy lub jej zatajenie nie będzie mogła pełnić funkcji publicznych przez 3 lata od odbycia kary.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)