Fundacja Równości: pogróżki pojawiają się przed każdą paradą
Przed poprzednimi Paradami Równości również pojawiały się pogróżki różnej treści - tak rzeczniczka organizatora parady, Fundacji Równości, Małgorzata Rawińska komentuje adresowane do organizatorów groźby.
W piątek dziennik "Rzeczpospolita" napisał o mailach, jakie otrzymują organizatorzy parady. Autorzy maili mieli napisać m.in. do Fundacji Równości, że "jeśli będzie parada, to będą ofiary, krew i pożoga". Fundacja złożyła w prokuraturze i na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Rawińska powiedziała też, że organizatorzy parady wierzą, iż "policja, z którą ściśle współpracujemy, będzie nam w stanie pomóc w przypadku sytuacji awaryjnych".
Odnosząc się do bezpieczeństwa zagranicznych gości parady, Rawińska powiedziała, że wszyscy oni "zawsze mieli bardzo dobrą ochronę ze strony polskiej policji" i, jak dodała, w tym roku jest podobnie.
Natomiast rzecznik komendanta stołecznego policji, Mariusz Sokołowski powiedział, że funkcjonariusze z wydziału kryminalnego KSP wyjaśniają sprawę gróźb, które mailem przesłano organizatorom manifestacji. Te wiadomości wyczerpują znamiona gróźb karalnych, dlatego ustalamy, kto je wysłał - powiedział.
W piątek w Warszawie zakończyła się konferencja naukowa poprzedzająca sobotni przemarsz. W trakcie dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej pt. "Miłość bliźniego między normalnością a normatywnością" poruszono m.in. tematy emancypacji, równości jednostek w społeczeństwie i zapobiegania AIDS. W obradach brali udział m.in. goście z Niemiec, Szwecji i Holandii.
Jak powiedziała zaproszona na konferencję szwedzka minister do spraw europejskich, Cecilia Malmstroem "wszystkie państwa UE muszą przestrzegać praw mniejszości, gdyż tylko szacunek dla różnorodności zapewnia prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa".
Prezes Fundacji Równości Tomasz Bączkowski podsumowując dwudniowe obrady zauważył, iż "do tej pory problem praw mniejszości homoseksualnej był traktowany w Polsce w kategoriach politycznych, natomiast trzeba te kwestie postrzegać także w sposób naukowy".
W sobotę ulicami Warszawy przejdzie "Parada Równości". Wyruszy o godz. 14 sprzed budynku Sejmu, a zakończy się o godz. 17.30 na Pl. Bankowym. Organizatorzy spodziewają się ok. 10 tys. uczestników.