Fundacja Orange szuka pań, które chcą nauczyć się projektowania. Nowa edycja Maker Woman

12 pań może wziąć udział w serii bezpłatnych szkoleń w warszawskiej pracowni FabLab powered by Orange. Dotychczasowe efekty projektu Maker Woman? Proteza dłoni wydrukowana w 3D, regulator oddechu dla osób narażonych na stres, wózek na zakupy dla starszych osób, meble i ozdoby wykonane przez kobiety pod okiem instruktorów.

Fundacja Orange szuka pań, które chcą nauczyć się projektowania. Nowa edycja Maker Woman
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Ruszyła rekrutacja do czwartej edycji projektu Maker Woman, inicjatywy, która ułatwia kobietom rozpoczęcie drogi zawodowej lub powrót na rynek pracy z nowymi kompetencjami. Każda uczestniczka przechodzi ścieżkę od wiedzy teoretycznej i know-how do tworzenia prototypu własnego produktu. Uczy się m.in. podstaw nowoczesnych metod projektowania, programowania, obsługi maszyn CNC do obróbki różnych materiałów, plotera laserowego czy drukarek 3D. Poznaje podstawy tworzenia stron internetowych, fotografii produktu i zagadnień związanych z prowadzeniem własnej firmy. Przy wsparciu mentorów, uczestniczki pracują nad swoimi pomysłami, tworząc prototypy i gotowe produkty.

Nie trzeba nic umieć by zacząć projektować

- Kibicuję wszystkim uczestniczkom. Wierzę, że ich kreatywność w połączeniu z zyskanymi umiejętnościami dają im mocną kartę na przyszłość. Technologie stają się nieodłączną częścią naszej codzienności, a wykorzystane z pomysłem, „z głową”, mogą zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze. W FabLabie widać to bardzo często – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

- FabLab to miejsce, w którym nie trzeba nic umieć, by zacząć projektować. Dzięki dostępnym technologiom i przy wsparciu innych ludzi można zrealizować najśmielsze pomysły. Wiele uczestniczek Maker Woman startowało od zera, a teraz mogą śmiało powiedzieć, że są „mejkerkami” i umieją samodzielnie zaprojektować i wykonać złożony przedmiot, także sterowany aplikacją – dodaje Maciej Naskręt ze Stowarzyszenia Robisz.to.

Aplikuj na Maker Woman

Dotychczas całą tę drogę przeszło 36 kobiet. Wśród Maker Women jest Magda Zaraś, która po długiej chorobie wróciła do aktywności zawodowej. Już nie jako kierownik projektów IT, lecz jako twórczyni produktu, który ma szansę pomóc wielu potrzebującym. Zaprojektowała dziecięcą protezę dłoni drukowaną w 3D. Dzięki zastosowaniu takiej technologii, jej rozwiązanie jest 3 razy tańsze niż inne dostępne na rynku. Obecnie rozwija produkt, m.in. dzięki grantowi Amazing Woman przyznanemu przez francuską Fundację Orange.

Ania Wójcik to malarka, autorka instalacji artystycznych w przestrzeni publicznej. Przygotowała prototyp obiektu służącego osobom, które cierpią na stres czy bezsenność. Niewielki przedmiot mieszczący się w dłoni powiększa i zmniejsza swoją objętość, regulując oddech. Jego tempem steruje aplikacja. Autorka chciałaby uruchomić produkcję Oddychacza, a później stworzyć biuro projektowe, które zajmie się zaangażowanym społecznie dizajnem.

Prototypy pozostałych uczestniczek projektu Maker Woman to innowacyjne rozwiązania do wystroju wnętrz, dla dzieci, wspierające zdrowie czy ubrania i wearables. Listę wszystkich dotychczasowych uczestniczek projektu oraz opisy ich projektów można znaleźć na https://fablabtwarda.pl/MakerWoman

Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie https://makerwoman.robisz.to/. Zgłoszenia są przyjmowane do 31 października 2018.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)