Trwa ładowanie...
d2bqgbb

Fundacja Malta wygrywa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzyma zaległe 300 tys.

Sąd oddalił apelację MKiDN ws. dotacji dla Fundacji Malta. Powodem niewypłacenia pieniędzy były kontrowersje wobec reżysera teatralnego, który wystawił wcześniej sztukę "Klątwa". Ta miała obrażać uczucia religijne. Resort na razie nie chce komentować wyroku sądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fundacja Malta wygrywa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzyma zaległe 300 tys.
Fundacja Malta wygrywa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzyma zaległe 300 tys. (PAP)
d2bqgbb

Sprawa swój początek ma w 2016 r. Wówczas Fundacja Malta podpisała z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę, na mocy której resort zobowiązał się do wypłaty corocznych dotacji. Rok później pieniędzy nie wypłacono. Wszystko przez osobę Olivera Frljicia. To chorwacki reżyser, który był jednym z kuratorów festiwalu. Kilka miesięcy wcześniej wystawił w warszawskim Teatrze Powszechnym "Klątwę".

Spór Festiwalu Malta i MKiDN. Kontrowersje wokół reżysera "Klątwy"

Spektakl wzbudził kontrowersje w niektórych środowiskach i spotkał się z oskarżeniami o obrazę uczuć religijnych. W połowie czerwca 2018 Fundacja Malta złożyła pozew o wypłatę zaległej dotacji. W kwietniu 2018 Sąd Okręgowy w Warszawie stanął po stronie fundacji. Argumentował, że zobowiązanie miało charakter czysto kontraktowy, a zapisy umowy nie budziły wątpliwości.

d2bqgbb

MKiDN złożyło odwołanie. Apelacja została jednak oddalona. Wyrok jest prawomocny. Festiwal Malta wskazuje, że nieprzyznanie takiej dotacji może być odbierane jako tzw. miękka cenzura. Z decyzji sądu jest zadowolony dyrektor Malta Festival Poznań, który uderza w Piotra Glińskiego. - Jego "jedyna słuszna" ideologia doprowadziła do niepotrzebnych kosztów procesu, odsetek, dwuletniego zaangażowania sądów i pracy wielu ludzi - komentuje Michał Merczyński.

Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

- Rozstrzygnięcia sądów potwierdzają, że organy władzy nie mogą działać "bez żadnego trybu". Sankcjonowanie instytucji kultury za współpracę z niewygodnym dla władzy artystą jest niedopuszczalne. Wyrok niezależnego sądu okazał się konieczny, aby przypomnieć ministrowi kultury tę oczywistość - dodał adwokat Wojciech Marchwicki, reprezentujący fundację w postępowaniu.

d2bqgbb

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przegrywa w sądzie

Ministerstwo nie chce komentować wyroku do czasu zapoznania się z uzasadnieniem. Tłumaczy, że udział kuratora "był sprzeczny z zasadniczymi założeniami tego wydarzenia". Resort przypomina, że w kolejnym latach dotacje były przyznawane. Tym samym odrzuca zarzuty o rzekomej cenzurze i wskazuje, że taka ocena może naruszać dobre imię MKiDN.

Źródło: malta-festival.pl, gov.pl/web/kultura

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bqgbb

Podziel się opinią

Share

d2bqgbb

d2bqgbb
Więcej tematów